Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
13 Şubat 2013
Kadınlar Pırlantadan Vazgeçmiyor
Bain & Company'nin Antwerp Dünya Pırlanta Merkezi (AWDC) işbirliği ile hazırladığı Küresel Pırlanta Endüstri Raporu'na göre, 2011 yılında 15,6 milyar ABD doları olan elmas tüketimi 2020'de 26,1 milyar ABD doları seviyesine erişecek.

Bain & Company'nin Antwerp Dünya Pırlanta Merkezi (AWDC) işbirliği ile hazırladığı Küresel Pırlanta Endüstri Raporu'na göre, 2011 yılında 15,6 milyar ABD doları olan elmas tüketimi 2020'de 26,1 milyar ABD doları seviyesine erişecek. Bu artışta büyüyen Çin ve Hindistan orta sınıfının pırlanta tüketiminin önemli rol oynayacağı ifade ediliyor.

Rapor, sekiz ayrı ülkeden 5 binden fazla tüketicinin yer aldığı geniş kapsamlı bir anketin sonuçlarını ve dünyanın en büyük pırlanta pazarları olan ABD, Çin ve Hindistan'la ilgili analizleri içeriyor.

Pırlantada en büyük pazar Amerika
ABD, halen dünyanın açık arayla en büyük pırlanta pazarı konumunda bulunuyor. 27 milyar dolar düzeyindeki elmas pazarı ile Çin ve Hindistan'ı neredeyse 3'e katlıyor. Çin, 9 milyar dolara yaklaşan yıllık satışı ile dünyanın en büyük ikinci pırlanta pazarı haline gelmiş durumda. Dünya’nın ilk elmas madenlerine sahip olan, pırlanta kesimi ve parlatmasında bir merkez haline gelen Hindistan'ın yıllık satışı ise 8,5 milyar dolara yaklaştı ve hızla büyümeye de devam ediyor.

2020’ye kadar pırlanta satışlarında %60 artış bekleniyor
Küresel Pırlanta Endüstri Raporu’na göre, 2020 itibarı ile Çin ve Hindistan'ın büyüyen orta kesiminin taleplerinin artması sonucunda dünya pırlanta tüketiminin yüzde 60'ın üzerinde artış göstereceği tahmin ediliyor. Rapora göre Çin ve Hindistan'ın toplam tüketiminin 2020 yılına gelindiğinde dünyanın toplam tüketiminin yüzde 36'sını oluşturacağı öngörülüyor. Toplam ham elmas tüketiminin ise 2011 seviyesine göre yılda yüzde 5,9 artış göstererek 2020'de 26,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Çin ve Hindistan'ın 2011 ve 2020 arasında pırlanta talebindeki artışın yarısından sorumlu olacağı tahmin ediliyor.

Zevkler ve satın alma eğilimleri değişiyor
Tüm ülkelerde pırlanta yüzük, nişan, evlilik ve aşkı temsil ediyor. 2012 Küresel Pırlanta Endüstrisi Raporu, kadınların çoğuna pırlantanın hediye olarak verildiğini gösteriyor. Bununla birlikte, Çinli ve Hintli kadınlar kendi pırlantalarını seçme sürecine katılırken, Amerikalı ve Rus kadınlar sürpriz yaşamaktan hoşlanıyorlar. Hindistan dışındaki müşteriler için pırlanta denilince akla lüks perakende mağazalar olan Cartier ve Tiffany geliyor.

Bain Istanbul Ortağı Serhan Nadir konu ile ilgili şunları söyledi:
“Türk elmas müşteri dinamikleri Hindistan’la yakın benzerlik gösteriyor. Pırlanta, Avrupa’da genelde lüks markaların zincir mağazalarından satın alınırken, Türkiye’de hala Hindistan’da olduğu gibi aile kuyumcusundan alınıyor. Türk müşterisini Hintlilerden ayıran fark ise, pırlantaya hala altın gibi bir yatırım aracı olarak değil, keyif için takılan bir aksesuar gözüyle bakılması. Son on yılda eğitim seviyesinin artması ve global oyuncuların pazardaki agresif tanıtım aktivitelerinin de etkisiyle, Türk müşteriler de yüzde 20-30 fark vererek marka ürünleri tercih etmeye başlıyor. Tercih edilen ürünler arasında dünya trendlerinin etkisini Türkiye’de de görmek mümkün. Yeni düzende artık pahalı ve tek taş pırlanta almak yerine günlük kullanıma daha uygun, pahadan çok tasarımıyla öne çıkan fiyat açısından ulaşılabilir ürünler tercih ediliyor.”

ABD'de pırlanta nişan yüzükleri artık popüler değil

Pırlanta kadınlara çekici gelmeye devam etse de, genç tüketiciler arasında pırlanta yüzükleri tercih edenlerin sayısında bir düşüş gözleniyor. Genç kadınlar lüks harcamalarda artık elektronik ürünleri tercih ediyor. Amerikalı ve Hintli kadınlar için pırlanta yüzükler duygusal olduğu kadar maddi bir önem de taşıyor.

Çin'de pırlanta nişan yüzüğü adeti yaygınlaşıyor

Yıllık geliri 15 bin doların üstünde olan ailelerin yüzde 90'ında en az bir parça, birçoğunda ise birden çok pırlanta takı bulunuyor. Geliri 15 bin dolardan az olan ailelerin yüzde 20'sinde ise en az bir parça pırlanta bulunuyor.

Pırlantaları sonsuzluk ve statü simgesi olarak gören Çinli kadınlar için pırlantanın manevi ve ruhsal değeri oldukça yüksek. Pırlanta nişan yüzüğü verme adeti Çin'de gittikçe yaygınlaşıyor.

Çinli kadınlar küpe yerine, yüzük, kolye gibi daha görünür pırlantaları tercih ediyor. En az bir karat ve üstü pırlantalar Çin’de daha popüler. Çin'de Tiffany, Cartier ve Bulgari gibi prestijli perakendeciler pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor.

Hindistan'da kadınlar pırlantadan iyi anlıyor

Hindistan'da pırlanta ülkenin ikinci en hızlı büyüyen lüks satış ürünü konumunda bulunuyor. Hindistan'ın yüksek gelirli kadınlarının yaklaşık yüzde 90'ında pırlanta bulunuyor. Çoğu ilk pırlantasını düğün, nişan, doğum günü ve yıldönümü kutlamalarında alıyor. Nişan yüzüğü vermek de ülkede oldukça yaygın bir adet. Düşük gelir grubuna dahil kadınların bile birçoğunu pırlanta kolye ve bileziklere sahip. Hindistan'da kadınlar pırlantadan iyi anlıyor. Taşın berraklığına, kesimi, boyutu ve renginden daha fazla önem veriyorlar.

 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0425
EURO
6,7414
IMKB
80.549
ALTIN
247,967