Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Mayıs 2013
Saddam Gitti Ilısu Barajı Geldi
Dünya Nehirler Konferansı barajların kirli yüzünü ortaya koyuyor

İstanbul’da düzenlenen nehirler konferansına Güney Amerika, ABD, Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’dan katılan baraj mağdurları ve uluslararası sivil toplum kuruluşları Ilısu gibi dev barajların temiz enerji olmadığını somut örneklerle ortaya koydu.

Geçtiğimiz yüzyıl dünyanın büyük nehirlerinin yarısından fazlasının üzerine 50 binden fazla baraj inşa edildi. Bunun sonucu olarak doğa ve kültürel mirasa geri dönüşü olmayan ciddi zararlar verildi ve milyonlarca insan yurtlarından oldu. Avrupalı şirketler AB’nin katı çevre ve insan hakları kanunları nedeniyle, kendi ülkelerinde gerçekleştirmeyi hayal bile edemeyecekleri Türkiye’deki Ilısu ve Brezilya’daki Belo Monte gibi dev barajları gelişmekte olan ülkelere temiz enerji çözümü diye sunuyor.

Konferansta bir sunum yapan Amazon’daki Belo Monte barajının yapımına karşı mücadele veren Brezilya’nın önde gelen yerli liderlerinden olan Kayapo Şefi Megaron Txucarramae, Türkiye’ye Ilısu barajına karşı mücadele eden Hasankeyif’lilere destek vermek için kızıyla birlikte geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Ekonomik kalkınma bahanesiyle, baraj endüstrisi ve Brezilya hükümeti bizim yüzyıllardır süren hayat tarzımıza son vermek istiyor. Bu baraj projesi kendini demokratik diye tanımlayan Brezilya hükümeti tarafından bize zorla dayatılıyor. Biz, hayat tarzımızı ve doğamızı korumak için mücadeleye devam etmekte kararlıyız. Aynı zamanda on binlerce insanı yerinden yurdundan edecek olan Ilısu barajına karşı mücadele eden dostlarımızla dayanışma için buradayız.“

Belo Monte barajı, Amazon havzasında 668 kilometre karelik bir alanı sular altında bırakacak, birçok canlı türünün yok olmasına neden olacak ve 40 binin üzerinde insan evlerini terk etmek zorunda kalacak.

Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, Ilısu Barajı’nın da benzer sonuçlar doğuracağını, UNESCO Dünya Kültür Mirası kriterlerinden onda dokuzunu karşılayan dünyadaki tek yer olan Hasankeyf ve Dicle Vadisinin sular altında kalacağını ve 35 binin üstünde insanın yaşadığı topraklardan uzaklaştırılacağını söyledi.

Ilısu barajının inşaatı Danıştay’ın geçtiğimiz Ocak ayında aldığı yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam ediyor. Barajın etkileri Irak’taki Basra bataklıklarına kadar hissedilecek.

Saddam gitti Ilısu Barajı geldi…

1990’lı yıllarda, Körfez Savaşı sırasında ABD ile ittifak kuran Su Bedevileri’ni cezalandırmak amacıyla bataklıkları kurutan Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra, Ortadoğu’nun bu en büyük sulak alanının kurtarılması için gerçekleştirilen harekete öncülük eden Dr. Azzam Alwash, konferansta yaptığı konuşmada, büyük mücadelelerle kurtardıkları Basra Bataklıkları’nın Ilısu Barajı nedeniyle yeniden yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Irak’ın güneyindeki Basra bataklıklarının kurtarılması için yaptığı çalışmalar nedeniyle 2013 yılı Goldman Çevre Ödülü’nü alan Dr. Azzam Alwash “Ortadoğu’daki su kaynaklarımızı bölgesel ilişkileri ve dostlukları sağlamlaştırmak için kullanmalıyız. Su barış için bir araç olabilir. Yaşamları Dicle Nehri’ne bağlı olan toplumlara ve diğer canlılara saygı göstermeliyiz” dedi.

Konferans katılımcıları 20 Mayıs’ta Diyarbakır’ı ertesi gün de Hasankeyf’i ziyaret ederek, yerel gruplar ile görüşecek ve Damocracy belgeselinin gösterimlerine katılacak. Belgesele de ismini veren uluslar arası DAMOCRACY hareketi, aralarında Doğa Derneği’nin de olduğu 15 ulusal ve uluslarası doga koruma ve su hakkı konularında çalışan sivil toplum kuruluşundan oluşmaktadır.

 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 18/32 °C
İstanbul 22/29 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
7,2293
EURO
8,4968
IMKB
80.549
ALTIN
474,426