Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Mayıs 2013
Vodafone, Teknolojisiyle Doğanın Hizmetinde
Yeşile Saygılı Kırmızı vizyonu doğrultusunda, teknolojiyi çevreci çözümlere dönüştürmeye odaklanan Vodafone, Türkiye’de bir ilke imza attı.

Yeşile Saygılı Kırmızı vizyonu doğrultusunda, daha sürdürülebilir bir çevre ve toplumun inşasına katkıda bulunmayı hedefleyen Vodafone, Ege Orman Vakfı ile Türkiye’de ilk kez mobil teknolojilerle orman yangını erken uyarı sistemini hayata geçirdi. Vodafone Türkiye’nin makinelerarası iletişim (M2M) teknolojileri altında özel olarak geliştirdiği Yangın Uyarı Telemetri Sistemi’nin ilk uygulaması,Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü’ne ait olan Bakioğlu Ormanı’nda başladı.

Sistem sayesinde, gözetim altına alınan orman alanına yerleştirilen sensörler, yangını ilk saniyelerinde algılıyor ve sensörlere yerleştirilen sim kartlar üzerinden ilgili birimlere bilgi iletiyor; böylece yangına müdahalede hız kazanılıyor. Vodafone, Sistemi tüm ülkeye yaygınlaştırarak orman yangınlarının önüne geçmeyi ve Türkiye’nin ciğerlerini korumayı hedefliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü’ne ait 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı’nın bakım ve koruması Ege Orman Vakfı tarafından yapılıyor. Bakioğlu Ormanı’nda ilk uygulaması gerçekleştirilen Sistemin tanıtım toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Binali Yıldırım: Vodafone ve Ege Orman Vakfı, Türkiye'de bir ilke imza attı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bilişimin nelere muktedir olduğunu, neleri başardığını bu proje ile bir kez daha görüyoruz. Son yıllarda orman varlığımız artıyor, Türkiye gittikçe daha da yeşilleniyor. Orman yangınları ile son derece etkin bir mücadelemiz var. Ancak önemli olan yangın olmadan tehlikeyi görebilmek. İşte bugün burada tanıtılan sistem bize bu çözümü getiriyor. Çanakkale, Yenice ve Bodrum’daki yangınlarda 12 hektar alan zarar gördü. Belki böyle bir erken uyarı sistemi olsaydı, bu zarar olmayacaktı veya çok düşük olacaktı. Bilişim sayesinde, bu sistem kapsamında sunulan hizmet çeşitliliğini artırmak da mümkün. Vodafone Türkiye ve Türkiye Vodafone Vakfı, Ege Orman Vakfı işbirliği ile Türkiye’de bir ilke imza atarak bu konuda örnek bir sosyal sorumluluk projesini devreye soktu. Ümit ederim bu uygulamalar memleketimizin başka köşelerine de yayılır.”

Tayfun Acarer: Telemetri uygulaması, M2M’in Türkiye’de ilk kez yapılan güzel bir uygulaması

2012 yılında ülkemizde 21,6 milyon hektar orman bulunduğunu ve son yıllarda orman oranındaki artışın sevindirici olduğunu belirten, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, bu ormanların %98’inin devlet arazisinde, %60’ının da Ege, Akdeniz gibi yangına hassas bölgelerde yer aldığını ifade etti.

İstatistiklere göre 2012 yılında büyük çaplı yaklaşık 2.450 tane orman yangını çıktığını ve 10.450 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Vodafone Türkiye tarafından sunulan uygulama bir telemetri uygulaması. Yani M2M’in, machine to machine dediğimiz sistemin, Türkiye’de ilk kez yapılan güzel bir uygulaması. Davos raporuna göre Türkiye dünyanın en gelişmiş mobil kapsamasına sahip olan ülkesi. Bu nedenle de bundan sonra bu tip uygulamaları görmek mümkün olacak. Çok güzel bir proje, emeği geçen herkesi takdir ediyorum, hayırlı olsun diyorum.”

Toplantıda konuşan İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın şunları söyledi: “Manisa ve İzmir illerini kapsayan ve birinci dereceden yangına hassas bir bölge olan İzmir Bölge Müdürlüğü’nde yılda 2.000 civarında yangın çıkmakta. Bunun 250’si orman yangını, 1.750 civarında da kırsal kesimde çıkan yangın söz konusu. Biz Orman Teşkilatı olarak, erken ve etkin müdahale konusunda son on yılda kendimizi çok yeniledik. Özellikle Akdeniz ülkelerine baktığımız zaman Türkiye’nin çok başarılı bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Son on yılda yanan alan oranı Yunanistan’da %5,4, İtalya ve İspanya’da %5 seviyesindeyken bizim ülkemizde bu oran 1000’de 4 seviyesinde. Yıllar önce orman yangınlarına yaklaşık 1 saatte müdahale ederken, geçtiğimiz yıl bu süre 18 dakikaya düştü. Yani 18 dakika içerisinde orman yangınlarına erken ve etkin müdahale ederek söndürebiliyoruz. Hedefimiz 15 dakikanın altına düşmek. O da bu sistem gibi yeniliklerle olabilecek bir şey. Bu düşünceler ile daha yeşil bir İzmir, daha yeşil bir Türkiye için ve orman yangınları ile mücadele etmek için bu katkıları sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Serpil Timuray: Vodafone olarak Türkiye’deki ilk yangın uyarı telemetri sistemi Ormanlarımız Yanmasın ile Türkiye’nin ciğerlerini korumayı hedefliyoruz

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, ticari çalışmalarda olduğu gibi kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında da mobil teknolojinin gücünden ilham aldıklarını belirtti. Timuray, şöyle devam etti: “Artan küresel nüfus, hızla tükenen doğal kaynaklar ve iklim değişikliğinin etkileri gibi bugün karşı karşıya olduğumuz zorluklarla kolektif bir çabayla mücadele etmemiz gerekiyor. Ülkemizin en önemli sorunlardan biri de orman yangınları. Ne yazık ki ormanlarımıza yeterli özeni göstermiyor, her sene büyük yangınlar yaşıyoruz. Bu yangınların en büyün nedeni insan faktörü. Son 10 yılda çıkan orman yangınlarında insan faktörünün payı %90. Vodafone Türkiye olarak, makinedenmakineye iletişim teknolojimizi, doğal kaynaklarımızın korunmasına ön ayak bir uygulama geliştirirerek teknolojiyi doğanın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de ilk kez yangının algılanması ve yerinde tespiti konusunda yepyeni bir çözüm olan Ormanlarımız Yanmasın erken uyarı telemetri sistemini, orman yangınlarının önlenmesinde büyük önem taşıyor. Orman yangınlarının önlenmesi için teknolojik çözümlerin kullanılması konusunda attığımız bu adımın, yüksek risk grubunda bulundan diğer ormanlık alanlarda da uygulanması için bir örnek teşkil etmesini ümit ediyoruz.”

Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu da, şunları söyledi: “Yangına ne kadar erken müdahale ederseniz o derece kısa sürede söndürebilirsiniz. Dolayısıyla telemetri orman yangınları erken uyarı sistemi de orman varlığımızın korunması açısında büyük önem arz etmektedir. Adnan Menderes Havaalanı’ndaki Bakioğlu Ormanı kurulduğundan bu yana 5 kez yangın tehlikesi geçirmiş ve havalimanı yetkililerince hemen müdahale edilerek söndürülmüştür, bu yangınlarda yanan 5 bin ağacın yerine yenileri Ege Orman Vakfı tarafından dikilmiştir. Havaalanını çevreleyen orman Doğu yönünde tren yoluna, Batı yönünde ise İzmir - Aydın karayoluna bitişiktir. Çevreden geçen insanların dikkatsizliği ya da ihmali yangın riski oluşturabilmektedir. Orman alanlarının; telemetri sistemi ile kablosuz iletişim ağı oluşturularak GSM şebekesi üzerinden düşük tüketimli ve yıllarca çalışan güneş enerjili bir sistemle korunuyor olması ormanların sürdürülebilirliği anlamında bizim için çok önemlidir. Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi’nin orman yangın gözetleme kulelerinin görmediği kör noktalardaki orman alanlarında önem kazanarak yaygınlaşacağını umuyorum.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/28 °C
İstanbul 19/27 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,6350
EURO
10,3197
IMKB
80.549
ALTIN
495,380