Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
05 Haziran 2013
Geri Dönüşüm Ağaçlara Hayat Veriyor
ÇEVKO VAKFI’nın geçen yıl Dünya Çevre Gününde Dönüşüm iyi gelecek… Hepimize diyerek başlattığı projesine bu yıl müzik dünyasının ünlüleri de dahil oldu.

Türkiye’de ambalaj atıklarının ekonomik ve düzenli geri kazanımı için sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulması için faaliyet gösteren ÇEVKO Vakfı, geçen yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında tüketicileri bilinçlendirmek adına TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte başlattığı TV ve Radyo kamu spotlarına yenilerini ekledi. Müzik dünyasının ünlü isimlerinin gönüllü olarak destek verdiği kampanyada Zara, Burhan Şeşen, Reyhan Karaca, Halil Sezai, Yeşim Salkım, Gripin, Cahit Berkay ve Zeliha Sunal yer aldı.

ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Mete İmer yaptıkları geri dönüşüm çalışmaları sayesinde 2012 yılında 3 milyon yetişkin ağacın kesilmesinin önlendiğini ve bu rakamın 300 dönüm ormanlık alana denk olduğunu belirterek “Toplamda yaptığımız tasarruf geçen yıl 1 milyar 350 milyon TL oldu” dedi.

Geri dönüşüme sevk edilen ambalaj atığı miktarlarını da açıklayan Mete İMER, 2012 yılında 180.788 ton kağıt/kartonve kompozit ambalaj, 56.406 ton cam ambalaj, 128.824 ton plastik ambalaj, 28.857 ton metal ambalaj ve 13 bin 500 ton kompozit ambalajın geri dönüşüm sürecine aktarıldığını belirterek bu miktarların çevresel etkileri konusunda da şöyle dedi: “Geri kazanımı sağlanan 180.788 ton kağıt/karton ve kompozit ambalaj atığı ile, 3 milyon yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiştir. 4,8 milyar litre su tasarrufu sağlanmıştır. Bu da İstanbul’un ortalama 2 günlük su ihtiyacına denktir.740 milyon kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanmıştır.

Mete İMER, 2012 yılında geri kazanımı sağlanan 56.406 ton cam ambalaj atığı ile 35 bin varil petrol tasarrufu sağlandığını belirterek “ Bu rakam bir aracın 35 milyon kilometre yol gitmesine yetecek miktarda benzine denktir. Yaklaşık 17.8 bin ton karbondioksit emisyonunun açığa çıkması engellenmiştir. Bu da 1 uçağın dünyanın çevresini 888 kez dönmesi sonucu açığa çıkan karbondioksit miktarıdır. Geri kazanımı sağlanan 128.824 bin ton plastik ambalaj atığı ile de 2 milyon varil petrol tasarrufu sağlanmıştır. Bu rakam 7.28 milyon aracın bir depo benzin miktarına denktir. 774 milyon kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanmıştır. Bu da yaklaşık 270 bin ailenin yıllık elektrik tüketim miktarına eş değerdir” açıklamasında bulundu.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/28 °C
İstanbul 19/27 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,6350
EURO
10,3197
IMKB
80.549
ALTIN
495,380