Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
22 Haziran 2013
Orman Bakanlığı'ndan Yangın Uyarısı
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sıcaklıkların artışıyla birlikte yangın mevsiminin başladığına dikkat çekti

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sıcaklıkların artışıyla birlikte yangın mevsiminin başladığına dikkat çekerek, “Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan hatasından kaynaklanıyor. Vatandaşlarımızın göstereceği hassasiyetle orman varlığımıza hep birlikte sahip çıkalım. Unutmayalım ki, elimizle yaktığımız ateşi gözyaşımızla söndüremeyiz” dedi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yurdumuzun sıcak hava dalgasının tesirine girdiğini belirterek, sıcaklıkların önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini vurguladı. Sıcaklık artışının orman yangınlarında da artışa neden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Son 10 yıllık yangın çıkış sebepleri incelendiğinde meydana gelen yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğu görülmektedir. Yangın çıkmasında piknik ateşi, çoban ateşi, anız yakılması, avcı ateşi, kasıt gibi unsurlar rol oynamaktadır” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü’nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu nedenlerle hava şartlarının yangına neden olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Piknik Yapanlar Dikkat
Orman yangınlarının çıkmasındaki en önemli unsurun dikkatsizlik ve tedbirsizlik olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Piknik yapmak için ormanlık alanlara gelenler yaktıkları ateşi söndürmeden ya da söndürdüklerini zannederek orayı terk etmektedirler. Piknik yaparken daha dikkatli olunmalı, ormanlara cam ve cam kırıkları ile sigara izmaritleri atılmamalıdır. Alo 177 ücretsiz orman yangın ihbar hattına herhangi bir duman görüldüğünde aranarak bilgi verilmelidir” dedi.

Ormana bitişik mülk sahipleri ve yazlıkçıların mülkler etrafındaki yanıcı madde miktarını azaltması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Evlerin etrafındaki ağaçlar budanmalı, bahçe temizliği için rüzgarlı günde ateş yakılmamalı, mülkleri sokağa bağlayan ve herhangi bir yangın durumunda kullanılabilecek uygun bir yol inşa edilmeli, yapı malzemesi olarak yangına daha dayanıklı malzeme kullanılmalı, mülklerin etrafında yangına dayanıklı vejetasyon ve sulama tesisi oluşturulmalı, mülklerde yangın esnasında kullanılabilecek yangın araç ve gereçleri bulundurulmalıdır” uyarısını yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce günlük Yangın Risk Haritası oluşturulduğunu ve riski yüksek bölgelere uyarılar yapıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu uyarıların dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Orman Genel Müdürlüğü’nün bu kapsamda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürüttüğünü bildiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 yılında 22 bin 314 çobanın eğitildiğini, 17 bin 445 köy ziyareti yapıldığını ve 246 bin 129 ilköğretim öğrencisine ulaşıldığını söyledi.

Orman Teşkilatı Yangınla Mücadeleye Hazır
Yangınla mücadelede dünyanın örnek ülkelerinden kabul edilen Türkiye’nin ormancılık teşkilatının büyük bir insan ve ekipman kaynağı ile görev başında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:
“2013 yılında orman yangınları ile mücadelede; 929 ilk müdahale ekibi oluşturulmuş, 11 bin yangın işçisi, 3 bin teknik eleman, 5 bin diğer personel olmak üzere toplam 19 bin personel görev yapmaktadır. 973’ü arazöz, 282’si su tankeri, 504’ü ilk müdahale aracı, 6’sı idari helikopter, 26’sı su atar helikopter, 6’sı amfibik uçak olmak üzere toplamda 2 bin 222 araç ve iş makinesi ile 38 hava aracı görev alacaktır. Ormanlarımız orman yangınlarına karşı 776 kuleden 24 saat gözetlenmektedir. 77 gözetleme kulesinde 154 kamera kullanılmıştır. Yangın söndürme süresini kısaltmak için ülkemiz genelinde havuz ve gölet sayısı 1850’ye ulaşmıştır. Vatandaşlarımız da gösterecekleri hassasiyetle gücümüze güç katacaktır.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/28 °C
İstanbul 20/27 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,6132
EURO
10,3065
IMKB
80.549
ALTIN
496,229