Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
01 Temmuz 2013
Binlerce İnsan Kadıköy’de Direngezegen Dedi
134 ülkeden 500’ün üzerinde genç aktivist ve Türkiye’den binlerce kişi bugün Kadıköy’de, iklim değişikliğine neden olan kömürlü termik santrallere hayır ve direngezegen dedi.

Gezi Parkı protestolarının polis şiddetiyle karşılaşmasının da protesto edildiği mitingde barışçıl protesto hakkı ve ifade özgürlüğünün altı çizildi.

Mitingdeki konuşmacılardan biri olan Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo; ‘Dünyanın farklı ülkelerinden gelen 500 genç insan, iklim değişikliğini önlemek ve kömür yakan termik santrallere hayır demek için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulunuyor. Mitingin Türkiye’de gerçekleşiyor olması ayrıca anlamlı. Bu miting, son bir kaç haftadır barışçıl protestolara karşı yapılan sert müdahaleden önce planlandı. Umuyorum ki bundan sonra Türkiye’de demokrasinin temel prensipleri olan barışçıl protesto ve ifade özgürlüğü hakkına saygı duyulan bir döneme geçilir. Cesur insanlar, farklı düşüncede olan, çevreyi korumak isteyen insanları bastırmaya çalışan hükümetlere karşı mücadeleye etmeye her zaman devam edecektir.’

Yerel mücadeleler kömürden korkmuyor
Kadıköy’de gerçekleşen mitinge ayrıca Türkiye’de kömürlü termik santrallerin bulunduğu 17 ilde bu santralleri protesto eden insanlar da katıldı. Bu yerel direnişlerin topraklarını, havalarını ve sularını kömürden koruma mücadelesine korkusuzca devam edeceklerinin bir sembolü olarak Greenpeace gönüllüleri 5 metre boyundaki dev bir korkuluk yaparak alana getirdi.

Eyleme farklı ülkelerden katılan 500 genç aktivist, bir hafta boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Küresel Eksen Değişimi adlı iklim değişimiyle mücadele seminerlerine katıldı. 350.org tarafından organize edilen etkinliklere destek veren kurumlar arasında Greenpeace Akdeniz , Tema Vakfı ve Küresel Eylem Grubu dahil 45 kuruluş bulunuyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Pınar Aksoğan, ‘“Mitinge Türkiye’den katılan aktivistler, on yıldır kömürlü termik santrallere karşı mücadele ediyor. Bu dönemde sürekli görmezden gelindiler, korkutulmaya çalışıldılar, göz altına alındılar, biber gazına maruz kaldılar. Artık, iklim değişimini durdurmak istediklerini söyleyip bu konuda hiçbir şey yapmayan hükümetlere karşı küresel bir hareket başladı’ dedi.

10 ülkede 60’tan fazla etkinlik
Bugün 10 ülkede 60’dan fazla etkinlikte de, İstanbul’daki mitingin talepleri yinelendi. Kömür santralleri; iklim değişikliğine ve insanların yaşamlarının mahvolmasına neden olan insan kaynaklı karbon salımının en büyük kaynaklarından biri.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 18/35 °C
İstanbul 24/36 °C
İzmir 27/39 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3550
EURO
9,9050
IMKB
80.549
ALTIN
485,90