Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
07 Ağustos 2013
Çanakkale’de Yerel Mücadele Kömürü Durdurdu
Çanakkale’nin Karabiga beldesine yapılması planlanan kömürlü termik santral, çevreye vereceği zararlar nedeniyle mahkeme kararıyla durduruldu.

Cengiz ve Alarko Holding ortaklığında Çanakkale'nin Karabiga beldesine yapılması planlanan Kömürlü Termik Santral projesi, mahkeme kararıyla durduruldu. Çanakkale İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının, santralin çevreye vereceği zararları değerlendirmemesi ve bu nedenle kamu yararına uygun olmaması.

Karabiga Halkı, santrale karşı yıllardır mücadele ediyordu. Bu kararın evlerinin yanı başında termik santral istemeyen yerel halkların haklılığını gösterdiğinin altını çizen Greenpeace Yerel Hareketler Koordinatörü Reşit Elçin, “karar, çevreye zararı olacak projelerde toplumun söz hakkı olması gerektiğini bir kez daha gösterdi” dedi.

Elçin, sözlerine şöyle devam etti: “Hatay İdare Mahkemesi’nin bölgedeki santral hakkında vermiş olduğu bir yürütmeyi durdurma kararından sonra çevreye öncelik veren, kömürlü termik santrallerin çevre ve insan sağlığı açısından büyük riskler barındırdığına dikkat çeken Çanakkale İdare Mahkemesi’nin bu kararı Türkiye’de termik santrale karşı mücadele eden diğer yöreler için de umut oldu. Çünkü termik santrallerin hiçbiri diğerinden daha az zararlı değil. Bugün Türkiye’de planlanan 80’den fazla kömürlü termik santral daha var. Sinop’ta, İzmir’de Adana’da, Şırnak’ta, Zonguldak’ta yerel halklar bu kirli enerjiye karşı mücadelelerini sürdürüyor. Türkiye’nin güneş ve rüzgar potansiyeli Avrupa’da birinci sıradayken, insan sağlığına ve çevreye bunca zararı olan kömürlü termik santrallerdeki ısrar sona ermelidir. Umarız, Karabiga hakkında çıkan karar, diğer projeler için bir emsal oluşturur."

Bedeli kim ödeyecek?
Karabiga ve Çanakkale Çevre Platformu'nun dün yaptığı basın açıklaması şöyleydi: “Yanlış hesap Bağdat’tan dönmeye başlamıştır. Bu vesile ile Çanakkale Barosuna, baronun çevre komisyonu üyesi avukat arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca çalışmalarımızda bizi destekleyen değerli bilim adamı hocalarımıza da teşekkür ediyoruz. Daha da önemlisi gururlanarak 'Çanakkale’de hakimler var' diyoruz.

İlimizin batının kalorifer kazanı haline gelmesinin, su havzalarımızın, yaşam alanlarımızın yok olmasının bedelini altın tekelleri mi, termik santralciler mi, işbirlikçiler mi ödeyecek? Yoksa her zaman olduğu gibi bedelin en ağırını tüm Çanakkale halkı mı ödeyecek?”

Kömürün Kirli Yüzü
Türkiye'nin dört bir yanında işletmede olan ya da planlanan 80'i aşkın termik santral projesine karşı tıpkı Karabiga'da olduğu gibi yerel direnişler sürüyor. Kömürlü termik santraller başta bölge halklarının sağlığını tehdit ediyor. Yanı sıra termik santrallerin çevre ve ekonomiye de zarar vereceği biliniyor:

• Kömür santrallerde çıkan civa bölgedeki su kaynaklarının kalitesinin düşmesine neden oluyor, toprağı zehirliyor ve besin zincirine karışarak sayısız ölümcül hastalığa sebep oluyor.
• Kömürün sebep olduğu asit yağmurlarında ortaya çıkan duman tüm ekosistemi yok edebilir. Orta Avrupa'da kömür santrallerinin etrafında çok geniş alanları kapsayan orman kayıpları kaydedildi. Birçok kömür santrali bulunan Çin'de 487 şehrin %54.5'ünde asit yağmuru gözlendi. Asit yağmurları insanlarda astım ve akciğer kanseri başta olmak üzere sayısız hastalığa sebep oluyor.
• Kömür yakınca zararlı partiküller ve radyasyon açığa çıkıyor. Bu parçacıklar akciğer fonksiyonlarında azalma, astım, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve bebek ölümlerine sebep oluyor.
• Kömürün yanması sonucu açığa çıkan atık ağır metaller ve zehirli maddeler içeriyor. Bu kirleticiler içme su kaynaklarına, yüzey su gövdelerine, bitkilere veya hayvanlara ulaştığında riskler meydana geliyor. Kısırlık, kanser, prostat ve solunum sorunları, kardiyovasküler ve nörolojik hasarlar, hipertansiyon, işitme bozukluğu bu maddelerin sebep olduğu hastalıklardan sadece bir kaçı.
• Kömür tatlı su kaynaklarını azaltıyor. Kömür santrallerinden yayılan zehirli maddeler bölgedeki tatlı suyu kirletiyor.
• Kömür fiyatları petrol fiyatlarına bağlı olarak sürekli artıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 18/35 °C
İstanbul 24/36 °C
İzmir 27/39 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3550
EURO
9,9050
IMKB
80.549
ALTIN
485,90