Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
13 Eylül 2013
Türkiye'de Su Kalitesi İzlemeye Alındı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de ilk kez su kalitesinin biyolojik ve hidromorfolojik açıdan izlenmesini sağlayacak çalışmayı başlattı.

Su kalitesinin gerekli bütün parametrelerde izlenmesini sağlayacak olan çalışma ilk olarak Büyük Menderes’te yürütülecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Kalitesi İzleme Konusunda Kapasite Geliştirme Konulu AB Projesi’nin Teknik Yardım Bileşenini başlattı. Eşleştirme, Teknik Yardım ve Malzeme Temini bileşenlerinden oluşan proje kapsamında; Büyük Menderes, Sakarya, Susurluk, Meriç Ergene, Akarçay ve Konya Kapalı Havzalarında izleme noktaları, parametreleri ve sıklıkları belirlenerek izleme altyapısı oluşturulacak.

Online İzleme İstasyonları Kurulacak
Projenin Teknik Yardım Bileşenini Yunanistan, İtalya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda’dan oluşan konsorsiyum yürütecek. Bu kapsamında Büyük Menderes havzasında Su Çerçeve Direktifi kapsamında bir yıllık izleme yapılacak. Proje kapsamında 38’si gözetimsel, 5’i korunan alan olmak üzere toplam 43 izleme noktasında bütün kimyasal, fizikokimyasal ve hidromorfolojik parametreler 4 defa, tüm biyolojik parametreler ise 2 defa izlenecek.

Biyolojik ve hidromorfolojik izlemeler konsorsiyumdaki Yunanlı ekip tarafından, fizikokimyasal ve kimyasal izlemeler ise konsorsiyumdaki İtalyan ekip tarafından yürütülecek. Ayrıca projeden elde edilecek bir yıllık izleme sonuçları değerlendirilerek Büyük Menderes Havzasındaki ekolojik kalite oranları ve su durumları belirlenecek. Projenin Malzeme Temini Bileşeni kapsamında da Büyük Menderes Havzasında online izleme istasyonları kurulacak.

İzleme sistemi, sonraki aşamalarda, proje kapsamında bulunan havzalar başta olmak üzere ülke geneline yaygınlaştırılacak.

Teknik Yardım Bileşeni kapsamında ayrıca İzleme, Numune Alma, Numunelerin Analizi, Cihazların Çalıştırılması, Bakımı ve Kalibrasyonu, Online İzleme, İzleme Sonuçlarının Değerlendirilmesi, Veri Depolama, Veri Yönetimi, İzleme Sonuçlarının Raporlanması, Kalite Güvencesi ve Kalite Kontrolü (QA/QC) konularında eğitimler verilecek.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/28 °C
İstanbul 20/27 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,6132
EURO
10,3065
IMKB
80.549
ALTIN
496,229