Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
18 Eylül 2013
Kuzey Kutbu İçin 36 Ülke Pedal Çevirdi
Türkiye de dahil 36 ülkede, 106 kentte yaklaşık 14 bin kişi, Kuzey Kutbu’ndaki petrol aramalarını bisiklet turlarıyla protesto etti.

Greenpeace’in Kutup Bisikleti etkinliğinin Türkiye ayağı, yaklaşık 400 kişinin katılımıyla İstanbul, Mersin, Eskişehir ve Yalova illerinde gerçekleşti. Kuzey Buz Denizi’nde yıllık minimum buz seviyesinin ölçüldüğü 15 Eylül’de düzenlenen etkinlikte pedal çevirenler, son 30 yılda Kuzey Kutbu’ndaki buzulların %75’inin yok olduğunun altını çizdi.

Shell, Kuzey Kutbu’nu riske atıyor.
Kuzey Kutbu’nun erimesinin en önemli sebebinin kirli yakıt tüketimi olduğuna değinen Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Çağrı Özütürk, “Kuzey Kutbu’ndaki buzullar küresel iklimi dengede tutmakta hayati önem taşıyor. Fakat buzullar rekor hızla erirken, Shell gibi petrol şirketleri bunu bir uyarı yerine kazanç fırsatı olarak görüyor. Kuzey Kutbu’nun eriyen alanlarında petrol arama faaliyetleri için milyarlarca dolar harcayan Shell’in geçtiğimiz yılı hatalar ve kazalarla geçti, buna rağmen arama çalışmalarından vazgeçmiş değil. Kuzey Kutbu’nun zorlu ve hassas yapısında olası bir petrol sızıntısını temizlemek neredeyse imkansız. Sadece 3 yıl yetecek bir petrol rezervi için gezegenimizin en narin ve el değmemiş bölgelerinden Kuzey Kutbu’nda risk alınmasına seyirci kalamayız” dedi.

Kazalar nedeni ile Alaska’dan çekildi
Kuzey Buz Denizi’nde petrol arama programı için 5 milyar dolar yatırım yapan Shell, karaya oturan petrol platformu ve yangın çıkan sondaj gemisi dahil meydana gelen kazalardan sonra Alaska’da petrol sondaj planını gerçekleştiremedi. Ardından, Rusya’da devlet elinde olan Gazprom ile Kuzey Buz Denizi’ne Rusya sularından petrol sondajı yapmak üzere anlaşma yaptı. Bu bölge de, düzenlemelerin gevşek, kaza sayısının fazla olmasıyla biliniyor.

Greenpeace’in, Kuzey Buz Denizi’nde petrol aranmasına karşı başlattığı kampanyaya bugüne dek 4 milyona yakın insan SaveTheArctic.org sitesi üzerinden imzalarıyla destek verdi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/28 °C
İstanbul 19/27 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,6350
EURO
10,3197
IMKB
80.549
ALTIN
495,380