Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
01 Kasım 2013
Damocracy, CineEco'dan Ödül Aldı
Uluslararası CineEco Çevre Filmleri Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışmada, Ilısu Barajı projesi nedeniyle yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan Hasankeyf ve Amazon’u konu alan DAMOCRACY belgeseli ödül aldı.

19-26 Ekim 2013 tarihlerinde, Portekiz’in Lizbon kentinde gerçekleştirilen Uluslararası CineEco Çevre Filmleri Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışmada, Ilısu Barajı projesi nedeniyle yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan Hasankeyf ve Amazon’u konu alan DAMOCRACY belgeseli ödül aldı.

1996 yılından bu yana her yıl ekim ayında gerçekleştirilen CineEco Festivali, çevre temalı filmlere adanıyor. Her sene 40’tan fazla ülkeden 600’ün üzerinde çevre konulu filmin katıldığı festivalde jüri 10 filmi ödüle layık görüyor. Yarışmanın en prestijli ödüllerinden biri olan Çevresel Antropoloji ödülünü bu sene DAMOCRACY filmi aldı.

Damocracy, Amazon ve Hasankeyf’in ortak hikâyesi
Doğa Derneği’nin yapımcılığını üstlendiği ve Kanadalı ünlü yönetmen Todd Soutgate’in hazırladığı film, Amazon ve Hasankeyf halkının baraj karşıtı ortak mücadelesini konu alıyor. Temiz enerji miti ile doğayı ve insan yaşamını yok eden büyük barajların durdurulması için dünya kamuoyunu harekete geçirmeyi hedefleyen belgeselin Türkiye ve Brezilya’daki galalarının ardından başta Amerika ve Avrupa olmak üzere birçok ülkede gösterimleri yapıldı.

Dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya’daki Belo Monte ve Türkiye’deki Ilısu’yu konu alan belgesel, Dicle ve Xingu (Şingu) nehirlerinin beslediği topraklarda binlerce yıldır varlığını koruyan yerel halkların, kültürlerin ve yaban hayatının nasıl yok edileceğini gözler önüne seriyor. Barajların doğa, kültür ve insanlar üzerindeki etkisine dikkat çeken Damocracy; gezegenimizin akciğerleri olan Amazon’u ve medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’yı yok edecek barajların iddia edildiği gibi temiz enerji olmadığını ortaya koyuyor.

Tepkilere rağmen inşaatlar devam ediyor.
Ilısu ve Belo Monte barajları, Dicle Vadisi ve Amazon ormanlarında yaşayan binlerce canlıyı yok edecek, yerel halkları topraklarını, evlerini terk etmeye zorlayacak. Dünyanın iki ucunda, birbirinden kilometrelerce uzakta, ancak aynı Avusturyalı şirket, Andritz’in ürettiği tribünlerle hayata geçirilecek bu iki büyük baraj projesine karşı yerel halkların mücadelelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli kampanyalar, destek çalışmaları devam ediyor.

Her iki baraj projesine karşı tüm dünyada yükselen tepkilere ve hukuki mücadelelerin kazanılmasına rağmen inşaatların devam ettiğine dikkat çeken Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz belgeselin ödül alması ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Dünyaca ünlü yönetmen Todd Soutgate’in hazırladığı, Amazon ve Hasankeyf’te barajlara karşı verilen mücadeleyi anlatan DAMOCRACY belgeselinin uluslararası bir ödüle layık görülmesi çok sevindirici. Tüm dünyanın karşı çıktığı Ilısu ve Belo Monte barajlarının ivedilikle iptal edilmesi gerekiyor. Her iki projeye karşı dünya çapında sayısız kampanya yürütülmesine, birçok bilim insanının uyarılarına, raporlara ve hukuki kazanımlara, feda edilecek binlerce cana, evlerinden, yurtlarından edilecek on binlerce insana rağmen bu barajların yapımında ısrar edilmesi bir insanlık suçudur” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 18/35 °C
İstanbul 24/36 °C
İzmir 27/39 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3550
EURO
9,9050
IMKB
80.549
ALTIN
485,90