Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Kasım 2013
2023'te 560 Milyar Dolar Hedefi Var
Perakende Günleri’13’te konuşan TEPAV Ekonomi Politikaları Analisti Sarp Kalkan sektörün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak büyüme ivmesini sürdüreceğini ve 2023 yılında 560 milyar Dolar büyüklüğe ulaşacağını söyledi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Ekonomi Politikaları Analisti Sarp Kalkan Perakende Günleri’13’te sektörün nereden nereye geldiğini aktaran bir araştırmayı katılımcılarla paylaştı. Türkiye ekonomisini sürükleyen sektörlerin başında perakende sektörünün olduğunu söyleyen Kalkan, “Sektör Türkiye’nin büyümesine son 10 yılda % 15 oranında önemli bir katkı sağladı. Perakende sektörü ticaret hacmi ise 4.4 büyüme oranıyla 2023 yılında 560 milyar Dolar’a ulaşacak” dedi.

Türkiye’de ortalama aile başı haftalık gıda harcamasının 145,9 Dolar olduğunu söyleyen Kalkan, 2023’te bu rakamın 373 Dolar’a yükselmesini öngördüklerini belirtti. Son 4 yılda kredi kartı kullanımındaki artışa da dikkat çeken Kalkan, % 160 ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun kredi kartı kullanımı artışında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Perakende sektöründeki istihdama ve çalışanların eğitim düzeyine ilişkin bilgiler de veren Kalkan, 2008-2013 yılları arasında, son 5 yılda sektörde 438 bin kişi istihdam edildiğini açıkladı. Kalkan, bunun 252 bininin erkek, 186 bininin kadın olduğunu belirti.

Sektörde çalışanların eğitim süresinin artışına da dikkat çeken ve bir çok sektörün ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Kalkan, “Perakende ve toptan ticarette ortalama eğitim süresi 8.8 yıla yükseldi. Türkiye ekonomisi için kilit rol oynayan perakende sektörü özellikle kadınlar ile orta ve lise eğitim seviyesine sahip gençler için önemli bir istihdam alanı yaratmaktadır. Perakende sektörünün yaşadığı bu dönüşüm önümüzdeki dönemde de devam edecektir” dedi.

Perakende sektöründe ‘Çin’i dikkate almayan uluslararası açılım stratejisi hep bir parça eksik kalmış olacak

Deloitte’un sponsorluğunda gerçekleştirilen Birleşik Markalar Derneği’nin Yurtdışı Açılımı Toplantıları’nın ikincisi Perakende Günleri’13’ün bünyesinde BMD Özel Oturumları’yla gerçekleştirildi. Deloitte Türkiye Tüketim Endüstri Lideri Özgür Yalta ve Deloitte Çin Tüketim Sektörü Şirket Satın Alma ve Birleşmelerinden Sorumlu Ortağı Alan MacCharles, seminer serisinin bu ayağında Çin’deki fırsat kapılarını ele aldılar.

Deloitte Türkiye Tüketim Endüstri Lideri Özgür Yalta, “Perakende sektörü açısından Çin’i, yalnızca her yıl açılan 300’e yakın alışveriş merkezi veya 2020 yılında tüm dünyada gerçekleşecek her 4 TL’lik perakende satışının 1 TL’sinin Çin’de gerçekleşecek olması ile değerlendirmemeliyiz. 2020 yılına geldiğimizde, sektörde üretim ve tedarik stratejisi Çin pazarına göre yapılanacak. Aynı zamanda sektör, moda, tasarım ve iletişimde Çinli tüketiciyi dikkate alarak şekillenecek ve Çin pazarından doğmuş markaların bu sefer Batı’ya açılma süreci başlayacak. Markalarımız için çok sayıda pazarda önemli fırsatlar var, ayrıca kendi pazarımızın cazibesini de eklediğimizde, Çin’in bu önemine rağmen, atılan adımlar sınırlı oluyor. Ancak, Çin pazarında olmak için Türk perakende sektörü, sınırlarını yine de zorlamalı, mağazalaşmalı, mağazalaşamasa bile pazarı çok iyi tanımalı, fırsat kollamalı” dedi.

Deloitte Çin Tüketim Sektörü Şirket Satın Alma ve Birleşmelerinden Sorumlu Ortağı Alan MacCharles da gerçekleştirdiği sunumda “Çin pazarına giriş, bir pazara girişten çok öte, en az 12-18 aylık çok odaklı, kuvvetli, yerel ve Türk ekiplerinin işbirliği ile gerçekleştirilecek hazırlık sonrası ancak netleştirilebilir. Bu zamana sabrı olmayan, finansman açısından buna hazırlığı bulunmayan firmalar için Çin uygun bir pazar olarak gözükmüyor” dedi. Çin’de hala, doğru hedef kitleye ulaşan ve de farkını yansıtabilen markaların fırsatı olduğunu ifade eden MacCharles, e-ticaret ve Çin Komünist Partisi’nin ikinci çocuk kararı ile çocuk ürünleri segmentlerinde önemli fırsatların da incelenmesi gerektiğini belirtti.

Perakende Günleri’13’in ilk gün konuşmacıları arasında yer alan ve Tepe Nautilus’un sponsorluğunda gerçekleştirilen oturumda konuşan Portland Design Sahibi ve Genel Müdürü İbrahim İbrahim ise değişen mağazacılık ve alışveriş alışkanlıklarını katılımcılarla paylaştı.

Perakende Günleri’13 ikinci gün oturumları ve Perakende Güneşi Ödül Töreni ile 21 Kasım tarihinde de devam edecek.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 8/20 °C
İstanbul 14/20 °C
İzmir 15/23 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,8288
EURO
6,6822
IMKB
80.549
ALTIN
231,817