Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
03 Aralık 2013
Engelliler, 1 Adım Atana 2 Adım Gidiyor
Hayatlarındaki engelleri kaldırmak için her geçen yıl daha fazla çaba gösteren engelli vatandaşlar, artık engelli haklarına saygı gösteren projeleri günlük hayatlarına yerleştiriyor

Sayıları milyonlarla ifade edilen engelli vatandaşlar, eskiden olduğu gibi kendilerine sunulanla yetinmeyip hayatın her aşamasında olduğu gibi alışverişte de 1 adım atana 2 adım gidiyor, engellileri düşünen firma ve mekanları tercih ediyor. Tıpkı inşaat aşamasından itibaren engellileri düşünerek, insan haklarına uygun, evrensel özelliği ile herkesin AVM'si olan Taurus'ta olduğu gibi.
Ülkemizdeki engelli oranı son istatistiklerde yüzde 12,19 olarak gösteriliyor. Sadece görme zorlukları nedeniyle sürücü belgesi alamayan 5 milyon kişi de hesap edildiğinde engellilerin sayısı daha da artıyor. Ülkedeki gelişime paralel olarak engelli vatandaşlar için her geçen yıl yeni kazanımlar getirilmesine karşın, özellikle firma ve alışveriş merkezlerinin beklentileri karşılayamayan çalışmaları engellileri de harekete geçiriyor.

İnşaata başlamadan önce bu büyük kitle için alışverişi çile olmaktan kurtaracak projeler üretmeye başlayan Taurus AVM'nin de danışmanlığını yapan Bülent Kelleci'ye göre engelliler eskiden olduğu gibi her yıl 3 Aralık'ta anılan, sorunları gündeme getirilen kişiler olmak istemiyor. Hayatın her aşamasında yaşam kalitelerini artıracak önlemler istiyorlar. Devletin aldığı önlemler kadar özel sektörden de arzuladıkları adımların atılmasını bekliyorlar.

Örneğin sadece Braille alfabeli kozmetik ürün pazarladığı için fiyatı yüksek de olsa kozmetik tercihini bu ürünlerden yana kullananlar var. Yani kendilerine bir adım atanlara 2 adım gidiyorlar.

Taurus AVM'nin farkı

Engelli vatandaşların bu beklentilerini çok önceden belirleyen Taurus AVM yöneticileri, engelsiz vatandaşların da konforunu bozmadan henüz inşaat aşamasında gerekli önlemleri alarak herkesin AVM'si olacak bir projeye imza atmayı başardılar.

Taurus AVM'de çok sayıda alışveriş merkezinde olmayan detaylar ele alındı.
Bedensel engellilerin hareket kabiliyetini artıran Taurus AVM'de, engelli tuvaletlerinin büyüklüğünden, kullanım kolaylığına; otopark, asansör kullanımına kadar çok sayıda unsur engelliler için tasarlandı. Örneğin çok sayıda alışveriş merkezinde araçtan inerek kaldırılması gereken engelli otoparkı bariyeri Taurus AVM'de güvenlik noktasından alınan kumanda ile kaldırılabiliyor. Tüm asansörlerdeki tuş takımlarını tekerlekli sandalyeye uygun seviyeye indirerek AVM'ye gelen ziyaretçilere kolaylık sağlayan Taurus, kat planlarının ve mağaza yerleşimlerinin bulunduğu ekranları da tekerlekli sandalye ile gelen ziyaretçilerin rahatça kullanabilmeleri amacıyla yönü ayarlanabilir şekilde kurguladı.

Taurus AVM, görme engelli ziyaretçilerini de unutmayarak, ulaşımı kolaylaştıran sarı uyarı çizgilerine yer verdi. Asansörün rahat kullanılması için Braille alfabesiyle yazılan tuşların yerleştirildiği Taurus'ta görme engellilerin yön bulmada sıkıntı yaşamaması için de özel bir bileklik geliştirdi. Danışma noktalarından kimlik kartıyla ödünç alınan bileklikler, bluetooth özelliğiyle engellilere tek başına AVM’de hareket edebilme avantajı sağlıyor. Görme engelli ziyaretçiler için renk tanıma cihazları bulunduran Taurus'a gelen engelliler, bu cihazlar sayesinde almak istedikleri ürünün ne renk olduğunu öğrenebiliyor.

Mescidinde ise Braille alfabesiyle yazılmış Kur’an-ı Kerim bulunan, mimari ve teknik açıdan ergonomik yapısı ile keyifli ve kolay alışveriş olanağı sağlayan Taurus, işitme engelli ziyaretçileri için de kolaylık sağlıyor. Danışma noktalarında bulunan indiksiyon cihazları ise işitme engelli ziyaretçilerin AVM içerisinde kolaylıkla alışveriş yapabilmelerini sağlıyor.Taurus AVM, ışıklı yangın uyarı sistemleri ile tehlike anında da engelli ziyaretçilerini korumayı amaçlıyor.

Herkesin AVM'sinde lansman bu ay

Taurus AVM Müdürü Meriç Kaptan, Türkiye'de engellileri düşünerek yapılan en kapsamlı AVM olduklarını belirterek, bu ay içinde gerçekleştirmeyi planladıkları lansman ile engelliler için üretilen tüm çözümlerin hayata geçirileceğini söyledi.

Yapım aşamasındaki detaylar nedeniyle engelliler için üretilen çözümlerin engelsiz insanların konforunu bozmayacağının altını çizen Kaptan, "Yani bu AVM, herkesin AVM'si diyebiliriz. Engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan özgürce alışveriş yapıp vakit geçirebilmelerini sağlayacağız. Aslında Taurus’u diğer AVM’lerden ayıran en büyük farkı, düşünceleri hayata geçirirken titizlikle ayrıntılara dikkat etmesi" diye konuştu.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -1/7 °C
İstanbul 9/13 °C
İzmir 9/13 °C
PİYASALAR
DOLAR
7,3985
EURO
9,0105
IMKB
80.549
ALTIN
442,399