Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
27 Aralık 2013
Alışverişte Yılbaşı Tuzaklarına Düşmeyin
Yılbaşı yaklaştı alışveriş bağımlısı olanlar ise deyim yerindeyse çıldırdı. Mağazaların ve alışveriş merkezlerin yılbaşına özel birbirinden ilgi çekici kampanyaları, alışveriş bağımlısı olanların yanı sıra hemen herkesi cezp ediyor.

Yılbaşı yaklaştı alışveriş bağımlısı olanlar ise deyim yerindeyse çıldırdı. Mağazaların ve alışveriş merkezlerin yılbaşına özel birbirinden ilgi çekici kampanyaları, alışveriş bağımlısı olanların yanı sıra hemen herkesi cezp ediyor. Öyle ki isteksizler dahi alışverişe yönelebiliyor. Aman herkes alıyor, ben de almalıyım yanılgısına düşmeyin diyen Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver alışveriş tuzağına düşmemek için bazı önerilerde bulunuyor.

Yılbaşına sayılı günler kala alışveriş merkezleri ve mağazalar cıvıl cıvıl her yer rengârenk. Vitrinler ışıklandırılmış, yılbaşına özel tasarlanmış, süslenmiş. Vatandaşa ise sadece delice alışveriş etmek kalıyor.

Tüketimin bu gibi, özellikle de yılbaşı günlerinde arttığına dikkat çeken Ünsalver, vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuyor. Yılbaşı öncesi dönemin alışverişin en fazla teşvik edildiği günler olduğuna dikkat çeken Ünsalver, tüm mağazaların kişilerin ilgisini çekebilmek için her yönteme başvurduklarını ifade ediyor. Ünsalver kampanyalara dikkat diyor.

Kampanyalar Yanıltıyor

Yapılan kampanyalar en isteksiz kişiyi bile alışverişe yönlendirebiliyor. Sadece bugün tüm ürünler yarı fiyatına, 200 TL ve üstü alışverişlerde 50 TL hediye çeki, Aynı markadan iki ürün alırsanız üçüncüsü bizden size hediye, Sevdikleriniz bunları hak ediyor ve benzeri sloganlar kişide alışveriş yaptığında kazançlı çıkacağı yanılsaması oluşturuyor. Bu yanılsama gereksiz alışverişleri teşvik ediyor.

Herkes Gibi Sen De Almalısın Mesajı Veriliyor

İnsanlar doğru ve yanlışı bulmaya çalışırken bazen başkalarının davranışlarını izleyip örnek alırlar. Mağazaları dolduran insanları görmek, toplumun dışında kalmak istemeyen kişide "Herkes bir şeyler aldığına göre ben de almalıyım" düşüncesine neden olabiliyor. Sanki herkes gibi alışveriş yapmamak hatalı bir davranışmış gibi algılanıyor böyle durumlarda.

Alışveriş Takıntısı Olanlar İçin Yılbaşı Riskli

Tabii bu soğuk kış gününde canlı renklerin ve eğlenceli müziklerin çekiciliğini de atlamamak lazım. Sadece alışveriş merkezlerinde değil artık sokak ortasında dahi size sıcak içecekler sunup ürün tanıtan kişilere rastlamak mümkün. Size gülümseyerek yaklaşıp cana yakın bir duruş sergileyen satış elemanını dost gibi görme ve onun bu yakınlığı karşısında satma istediği şeyi reddetmek ayıp olacakmış gibi hissetmek alışverişi kolaylaştırabiliyor. Özellikle alışveriş takıntısı olanlar için en riskli dönem yılbaşı. Çünkü alışveriş yapmayı akılca hale getirmek için birçok bahane var.

Tuzağa Düşmemek İçin Bunlara Dikkat

- Yılbaşı alışverişi sırasında sorun yaşamamak için, öncelikle bütçenizi belirleyin.
- Bütçenizin esneyebileceği üst limiti belirleyin.
- Kimlere hediye alacağınızın bir listesini çıkarın.
- Bu kişilere ne alabileceğinizin planını yapın.
- Almayı hedeflediğiniz ürünlerin hangi mağazalarda olduğunu belirleyin.
- Alışveriş sırasında sadece önceden belirlediğiniz şeyleri satın alın, kendinize bir şeyler almayın.
- Eğer, alışveriş sırasında ilgi çekici yeni seçeneklerle karşılaşırsanız biraz bekleyin. Bu yeni seçeneğin o kişiye mi yoksa size mi daha uygun olacağını düşünün.
- Satış elemanlarının bunun yanına şu çok iyi gider önerilerini dikkate almayın.
- Yorgunsanız ve açsanız öncelikle dinlenin ve bir şeyler atıştırın, alışverişe sonra devam edin.

Hediyede Makul Olan Seçilmeli

Yılbaşında sevdiklerinize hediye vermek, geçen yılda onunla hayatı paylaşmaktan mutlu olduğunuzu ve yeni yılda da onu hayatınızda görmek istediğinizi anlatmanın bir yoludur. Çam sakızı çoban armağanı ve Yarım elma gönül alma deyişlerini unutmayalım.

Sevdiklerimize onları düşündüğümüz ve değer verdiğimizi gösteren mütevazı hediyeler yeterli olacaktır. Hatta kişinin kendisinin emek vererek hazırladığı bir hediye çok daha anlamlı olacaktır.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 19/37 °C
İstanbul 24/34 °C
İzmir 27/38 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3480
EURO
9,8900
IMKB
80.549
ALTIN
486,31