Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
30 Aralık 2013
Yılbaşı, Hediye Zamanı
MasterCard tarafından, Avrupa çapında, tüketicilerin harcama alışkanlıklarını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen Küçük Mutluluklar Endeksi'ne göre, Türk tüketiciler sevdikleri için hediye alırken ortalama 165 TL’yi gözden çıkarıyor.

MasterCard tarafından, Türkiye’nin de dahil olduğu, Avrupa’nın 8 ülkesinde gerçekleştirilen Küçük Mutluluklar Endeksi'ne göre, tüketiciler yeni yıl için hediye alışverişini hızlandırdı. Araştırmaya göre, Türkler, ortalama 165 TL’lik hediye bütçesiyle, Avrupa’da ortalama 131 TL olan hediye bütçecinin önüne geçti. Cömertliği ile diğer ülkeleri geride bırakan Türkleri, ortalama 156 TL’lik bütçe ile Almanlar takip etti. Avrupa’da en eli sıkı halk ise, ortalama 60 TL’lik hediye bütçesi ile İngilizler oldu.

Araştırmaya katılan her on kişiden biri, bir başkası için hediye seçerken, bir kutu çikolata gibi hep birlikte tüketilebilecek ürünleri seçiyor. Araştırmaya göre, en sık satın alınan küçük hediyeler arasında çiçek, çikolata, tatlı, kek ve dışarıda yemek bulunuyor. Araştırma, tüketicilerin yüzde 40’ının, başkalarını ödüllendirmenin yanı sıra, kendilerini de küçük hediyelerle ödüllendirdiğini ortaya koyuyor.

Küçük Hediyeler Ruh Halimizi Olumlu Yönde Etkiliyor
Araştırmanın gerçekleştirildiği tüm ülkelerde, dışarıda yemek, paket yemek servisi, çikolata, tatlı ve kek gibi küçük hediyelerin daha düzenli olarak satın alınması, ruh halimizde en büyük farkı küçük ürünlerin yaptığını gösteriyor. Küçük hediye tercihlerinde, kadınlar kıyafet, çanta ve ayakkabıya para harcamaya, erkeklerse, DVD, CD veya video oyunlarına daha meyilliler.

Türkler Sevdiklerine Ayakkabı, Elbise, Çanta Alıyor
En fazla ailesini ve eşini mutlu etmek amacıyla küçük hediyeler aldığını belirten Türk tüketiciler, bu amaçla, ayakkabı, elbise, çantadan sonra (yüzde 67), mücevher, saat (yüzde 33), çikolata, tatlı, kek (yüzde 31) ve yemek (yüzde 29) harcaması yaptığını söylüyor. Klasik hediye çiçek (yüzde 25) daha alt sıralarda yer alıyor.

Yeni Yılı Evde Karşılıyoruz
Küçük Mutluluklar Endeksi'nin yanı sıra, MasterCard Türkiye ofisi tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırma, Türk halkının büyük çoğunluğunun yeni yılı evde karşılayacağını ortaya koyuyor. Her 4 kişiden 3’ünün yeni yılda evde olacağını belirttiği araştırmaya göre, yılbaşında akrabalarının evinde olacaklar da eklendiğinde rakam bir hayli çoğalıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/28 °C
İstanbul 19/27 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,6349
EURO
10,3156
IMKB
80.549
ALTIN
497,410