Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
08 Ocak 2014
Sağlık ve Para, Aşkı Tahtından İndirdi
Her yıl Türkiye’nin 52 ilindeki mağazaları, seçili alışveriş merkezleri ve internet üzerinden gerçekleşen Penti Dilek Ağacı projesinin 2014 yılı ayağı tamamlandı.

Penti’nin her yıl Aralık ayında mağazalarında ve internet üzerinden gerçekleştirdiği Dilek Ağacı uygulamasıyla, tüm Türkiye yepyeni dilekler ve umutlarla renklendi. 170 mağaza, 30 AVM ve Facebook üzerinden gerçekleşen uygulamada dilek oranları arasında belirgin değişiklikler ortaya çıktı. Penti Dilek Ağaçları’nda, bu yıl, aşk, iş, para, eğitim, sağlık ve barış dileklerini içeren toplam 1.514.000 dilek dilendi.

Ağırlıklı olarak kadınların ilgi gösterdiği proje, Penti mağazaları ve facebook sayfasında uygulandı. Dilekler arasında, son iki senedir sağlık ilk sırada yer alırken, aşk'ın yerini para alarak ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye’nin Dilek Haritası…

Türkiye’de geçen yıla kıyasla %50 fazla dilek dilendi ve toplam 151 km kurdele kullanıldı. Türkiye’nin gerçeklerini ve yeni yıldan beklentilerini gözler önüne seren uygulamada Türkiye’nin yarısı dileklerini sağlık ve paradan yana kullandı.

Bu yıl sağlık % 33,4 oranıyla birinci sırada yer alırken, para %21.2 oranıyla ikinci sırada yerini aldı. Barış % 14,7 ile üçüncü, aşk %12.7 ile dördüncü, iş %10.6 ile beşinci ve eğitim % 7.5 ile altıncı sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl ise sağlık birinci sırada, barış ikinci, eğitim üçüncü, para dördüncü, aşk beşinci sırada yer almıştı.

Şehirlerarası dilek haritasında bu yıl çarpıcı veriler öne çıkıyor…

2014’ün sürprizi geçen yıl aşk dileyen İzmir’den geldi. Türkiye’de en fazla sağlık dileyenler İzmirliler oldu. İzmir bu yıl aşk yerine açık ara sağlık'ı tercih etti. Her 100 İzmirlinin yarısı sağlık diledi.

Buna karşın eğitim en az istenen yeni yıl dileği oldu. Hem büyükşehirlerde hem de Anadolu şehirlerinde her 100 kişiden sadece 7’si eğitim için dilekte bulundu.

2014’te aşkı en çok arayanlar İstanbullular oldu. İstanbul’u Ankara takip ederken, İzmir ise aşk'ı Anadolu şehirlerinin ortalamasından da geride diledi. Her 100 İzmirlinin sadece 10’u aşk diledi. Geçtiğimiz senelere kıyaslandığında Türkiye genelinde aşk dileyenlerin sayısında bir azalma olduğu görüldü.

İş konusunda ise en istekli olanlar sırası ile Ankara, Anadolu şehirleri ve İstanbul olurken, İzmir bu konuda çekingen davrandı. Her 100 İzmirlinin sadece 8’i iş diledi.

İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere 3 büyük ilin sonuçları geçtiğimiz yıl ile karşılaştırılınca ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 2013 yılından para isteyen 3 büyük il, totalde % 34.4 oranla 2014’ten sağlık dileğinde bulundu. 3 büyük ilde toplam 20,8 oranla para ikinci sırada; %14.1 oranla barış üçüncü sırada, % 13,1 oranla aşk dördüncü sırada %10.3 oranla iş beşinci sırada, % 7.3 oranla eğitim altıncı sırada yer aldı.

Bölgesel olarak incelendiğinde, Akdeniz ve Ege’de iş, İç Anadolu’da para, Trakya’da eğitim ve Karadeniz’de sağlık dileklerinin öne çıktığı görüldü.

Anadolu şehirlerinde %31,8 oranla sağlık birinci sırada, %21,8 oranla para ikinci sırada, %15.6 oranla barış üçüncü sırada, %12,1 oranla aşk dördüncü sırada, %11,0 oranla iş beşinci sırada, %7,8 oranla eğitim altıncı sırada yerini aldı.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 19/37 °C
İstanbul 24/34 °C
İzmir 27/38 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3480
EURO
9,8900
IMKB
80.549
ALTIN
486,31