Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
09 Ocak 2014
UMSMİB Gıda Güvenliği Toplantısı Düzenledi
Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türk Gıda Sanayi konulu seminer düzenledi.

UİB’de gerçekleştirilen eğitim programında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ö. Utku Çopur, güvenilir gıda üretimine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Eğitimde birçok başlıkta sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Ö. Utku Çopur, katılımcılara yönelik “Gıda güvenliği yönetim sistemini uygulamak isteyenlere bu eğitimlerle balık tutmayı öğretiyorum” dedi.

Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR toplantıda, Türk Gıda Sanayine genel bir bakış, Gıda Güvenliği kavramının tanımı ve ülkemizdeki durumu, gıda güvenliği sistemlerinin kurulmasının gerekliliği ve izlenebilirlik, AB gıda güvenliği anlayışı ve ülkemiz için çözüm önerileri, HACCP sisteminin gıda sektöründeki önemi ve sağladığı avantajlar, HACCP sisteminin prensipleri, kurulum aşamaları ve tehlike-risk analizinin örneklerle açıklanması konularıyla ilgili geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.
Sosyolojik ve ekonomik açıdan stratejik bir role sahip olduğunu söylediği gıda sektöründe gıda güvenliği konusunun önemine değinen Çopur, “Gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumların tümünde, gıdaya ilişkin hizmetler devletin bireylere sunduğu temel hizmetler kapsamında kabul edilmektedir. AB ülkeleri ile kıyaslandığında; Türkiye'nin nüfus ve yüzölçümü bakımından büyük bir ülke olması, sıcak iklim kuşağında yer alması, özellikle küçük çaplı üretim yapan kayıt ve kontrol dışı gıda işletmelerinin sayısının fazlalığı, gıda kontrol hizmetlerinin yetersiz oluşu, toplumumuzda riskli sayılabilecek gıda tüketim alışkanlıklarının olması ve sosyoekonomik yapıdaki yetersizlik gıda güvenliğini etkileyen olumsuzluklar arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Türkiye’de insan sağlığını tehdit edecek gıdalar piyasaya sürüldüğünü belirten Çopur, tarım-sanayi entegrasyonu yeterli seviyede sağlanamadığını, yeterli miktar ve kalitede, düzenli olarak hammadde bulamadığını vurguladı. Kalitenin güvenli gıda üretiminde önemli bir faktör olduğunu söyleyen Çopur, “Ülkemiz gelir dağılımına bakılacak olursa yaşanan dengesizlikler, alım gücünün düşük olması, gıdalar arasında risk grubuna giren ürünlerin tüketimine olan yatkınlık, halkın kişisel hijyen bilinci konusundaki eksikliği bunun dışında gıda güvenliği konusundaki bilgilerin yetersiz düzeyde olması, var olan toplumsal sorunlardır” dedi.

Tespit edilen sorunlara yönelik çeşitli çözüm önerilerinde bulunan Çopur, öncelikle kayıt dışı işletmeleri kayıtlı hale getirecek ve kontrol altına alacak önlemlerin alınması ve tüketiciye güvenli gıda temini için kontrol ve denetim çalışmalarının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 6/20 °C
İstanbul 13/18 °C
İzmir 12/19 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7505
EURO
6,3344
IMKB
80.549
ALTIN
272,274