Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
04 Şubat 2014
UİB Üyelerine Piyasa Araştırmaları Semineri
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), Uluslararası Pazar ve Piyasa Araştırmaları konulu eğitim düzenledi.

UİB Seminer Salonu’nda gerçekleşen ve Sarpaş Grup Eğitmeni Berke Sarpaş’ın verdiği eğitime, UİB'e bağlı üye firmaların temsilcileri yoğun katılım sağladı.

İhracat yapabilmek için ürüne talep olan bir dış pazar bulunması gerektiğini ifade eden Sarpaş, “Öncelikle ürününüzü pazarlayabileceğiniz ülkeleri belirleyip bu ülkeleri etraflı bir şekilde incelemelisiniz. Bu incelemenin amacı, yurt dışı pazarlarla ilgili fırsat ve kısıtlamalar ile potansiyel müşterilerinizi belirleyebilmektir. Pazar araştırmasında işletme, her türlü imkândan yararlanarak hangi ülkelerin ürünü için potansiyel bir pazar oluşturabileceğini tespit etmelidir” şeklinde konuştu.

TİCARETTE REKABET ETMEK BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDEN GEÇİYOR…
Ticaret yapmanın ve rekabet etmenin artık online sistemleri ve bilgi teknolojilerini kullanmaktan geçtiğini belirten ve önümüzdeki yıllarda web teknolojilerinin daha yoğun kullanılacağını söyleyen Berke Sarpaş, “Günümüz dünyasında internet kaynakları kullanılmadan ticaret yapılamaz haldedir. Artık bütün şirketler internet üzerinden yaklaşık 200 ülkede bulunan milyonlarca firmaya ulaşabilir, güvenlik araştırması yapabilir ve toplantı planlayarak satış gerçekleştirebilir durumdalar. İnternet üzerinden uluslararası Pazar ve piyasa araştırmalarını profesyonelce yürütmek bu devirde mümkündür” ifadelerine yer verdi.

Araştırmalar sonucu belirlenen hedef pazarın ardından pazarla ilgili detaylı çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Sarpaş, “Belirlenen hedef pazarda ürünle ilgili pazar büyüklüğü ve pazarın büyüme trendinin, piyasanın yapısının, hâlihazırda sunulan ürünlerin, fiyatlamaların ve tüketici davranışlarının çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Bu değerlendirmelerden sonra o pazarda size rakip olabilecek yerli ve yabancı firmaların tanınması ve tüketiciye neden sizin malınızı alması gerektiği ile ilgili ciddi bir tanıtım yapmanız gerekiyor” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 2/6 °C
İstanbul 7/10 °C
İzmir 7/15 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,9395
EURO
6,5365
IMKB
80.549
ALTIN
299,858