Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
09 Şubat 2014
Anadolu Hayat Emeklilik'ten 2013 Sonuçları
2013 Yıl Sonu Konsolide Olmayan Finansal Sonuçlara Göre Aktif Büyüklüğü 7,9 Milyar TL'yi Aşan Anadolu Hayat Emeklilik'in Brüt Kârı 98,5 Milyon TL Düzeyinde Gerçekleşti…

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü Mete Uğurlu, Şirketin 2013 yılı konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında aşağıdaki tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

“2013 yılı ülkemizdeki ve dünyadaki siyasi/iktisadi gelişmelerin yakından takip edildiği bir yıl olmuştur. Bu dönemde, küresel ekonomi, beklentilerden daha zayıf bir toparlanma eğilimi sergilemiş, özellikle yılın ikinci yarısında, artan enflasyon beklentilerine bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerin para politikalarında sıkılaştırma eğilimine girilmiştir.

Ülkemizde 2013 yılı içinde, sigorta sektörünün işleyişi ve gelişimine yönelik yasal düzenlemelere devam edilirken, hayat sigortalarında %25 ve hayat dışı sigortalarda ise %22 prim artışı sağlanmıştır. Bireysel emeklilik sisteminde ise, %25 devlet katkısının olumlu etkisi ile katılımcı sayısı bir milyon kişi artarak 4.1 milyonu aşmıştır. Sektörümüz açısından, her zaman olduğu gibi, güven, itibar, kaliteli hizmet sunumu ve müşteri memnuniyeti gibi hususlar önemini korumuştur. Bu kapsamda, şirketimiz, mevzuat değişikliklerine uyum konusunda sergilediği performans ve ön planda tuttuğu yenilikçi ürün ve uygulamaları ile sektördeki öncü konumunu devam ettirmiştir.

Hisse senetleri, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ilk ve tek şirket olma özelliğini koruyan Anadolu Hayat Emeklilik, elde ettiği finansal sonuçlar itibarıyla, başarılı bir seneyi geride bırakmıştır.

2013 yılı sonunda, şirketimizin özkaynağı 533,9 milyon TL’ye ve aktif büyüklüğü ise 7,9 milyar TL’ye ulaşmış, anılan kalemlerde geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla, %1,8 ve %9,4 oranında artış sağlanmıştır. Ayrıca, bu dönemde, toplam 52,3 milyon TL teknik kar elde edilmiş, net karımız da geçen yılın aynı dönemine göre %4,5 oranında artarak 83,2 milyon TL’ye yükselmiştir.

Bu dönemde, 1,6 milyona yaklaşan hayat sigortası müşterilerinden toplam 394 milyon TL tutarında prim üretimi sağlanmış, 1,9 milyar TL’lik hayat sigortalılarımıza ait finansal varlıklar itibarıyla, bu konudaki sektör liderliğimiz sürdürülmüştür. Bankacılık ürünleri ile bağlantılı hayat ve işsizlik sigortası ürünlerimizin satışında, özellikle son yıllarda yaşanan talep artışı ve şirketimiz ile iş ortaklarının konuya verdiği önem sonucunda, hayat branşı teknik karımız bir önceki yıla göre %90 artarak 63,4 milyon TL’ye yükselmiştir.

Bireysel emeklilik branşı teknik karımız ise, yılın başından itibaren geçerli olan yeni mevzuat düzenlemeleri ile gelirlerin azalması ve müşteri kazanımı, insan kaynağı, eğitim, alt yapı kurulumu/iyileştirmesi vb. maliyetlerde meydana gelen artışın sonucunda beklendiği gibi gerilemiştir.

Bireysel emeklilik branşı açısından 2013 yılı içinde önem arz eden diğer hususlar ise, 730 bin katılımcı sayısına ulaşmamız ve emeklilik fonları büyüklüğünde 5 milyar TL'yi aşmayı başaran ilk ve tek şirket olmamızdır.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 27 Aralık 2013 tarihli sektör verilerine göre, bireysel emeklilik branşındaki katılımcı sayımız 730 bine, katılımcılarımıza ait toplam fon büyüklüğü 5,2 milyar TL’ye yükselmiştir. Söz konusu kalemler itibarıyla, pazar paylarımız da sırasıyla %18 ve %20 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca, Anadolu Hayat Emeklilik 2013 yılı içinde katkı payı tutarını en yüksek miktarda artıran ve müşterilerine en yüksek tutarda Devlet Katkısı ödemesi yapılan şirket olmuştur.

Kuruluşundan bu yana, güçlü ortaklık yapısı, sermaye birikimi ve başarılı finansal performansı ile sektörün ve ülkemizin en önde gelen kuruluşlarından biri olan Anadolu Hayat Emeklilik, önümüzdeki dönemlerde de istikrarlı büyümesini sürdürecektir.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 7/18 °C
İstanbul 7/19 °C
İzmir 14/21 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,1215
EURO
9,6955
IMKB
80.549
ALTIN
455,269