Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
16 Şubat 2014
TEB, 2014 Mali Sonuçlarını Açıkladı
Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) 2013 yılında nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla reel ekonomiye olan desteği 2013 yılında 49.4 milyar TL’ye yükseldi.

Türk Ekonomi Bankası’nın 31 Aralık 2013 tarihli mali tabloları 13 Şubat 2014 tarihinde BİST’te yayınlandı. TEB’in aktif büyüklüğü 2012 yılı sonuna göre % 23 oranında artarak 53.4 milyar TL seviyesine ulaştı. TEB, 2013 yılında bilançosunu geliştirmekle kaldı, müşterilerine aktardığı toplam kaynağı ve paydaşları için ürettiği toplam değeri de önemli oranda artırdı. TEB’in nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla reel ekonomiye olan desteği 2013 yılında 49.4 milyar TL’ye yükseldi.

2013 yılı faaliyetleri sonucunda 699 milyon TL vergi öncesi kâr elde eden TEB’in net kâr ise 535 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Net kârda sağlanan artış %8 oldu. Aynı dönemde net bankacılık geliri ise %16 oranında artarak 2,791 milyon TL olarak gerçekleşti. 2013 yılında verimlilikte sağlanan gelişmeye bağlı olarak TEB’in özkaynak ve aktif kârlılığı arttı ve sektör ortalamalarında gerçekleşti. TEB özkaynaklarını da artan karlılığı sayesinde iç kaynakları yoluyla artırmaya devam etti. 2013 yılı sonu itibari ile TEB’in özkaynakları 5.3 milyar TL’ye yükselirken, sermaye yeterlilik oranı % 14.23 oldu.

Kredi portföyünün sektörel bazda dengeli dağılımı sayesinde, herhangi bir sektöre verilen nakdi ve gayri nakdi kredilerin toplamı kredi portföyünün %10’unu geçmemektedir. Tüketici kredileri ise toplam kredi portföyünün %28’ini oluşturdu.

5 milyonu aşkın müşteri, 544 şube
TEB, 2013 yılında şube ağını geliştirmeyi açtığı yeni şubelerle sürdürdü ve yıl içinde 35 yeni şube açtı. 2013 yılı sonu itibari ile TEB, 5 milyonu aşkın müşterisine, 72 ildeki toplam 544 şubesi, 10 bin çalışanı, 1,600’ü aşkın ATM’si, 120 bini aşkın POS ağı ve zengin alternatif dağıtım kanalları ile ürün, hizmet ve çözümler sunuyor.

Yılın 2. yarısında dünyada ve Türkiye ekonomisinde gözlenen dalgalanmalar ile yıl içinde bankacılık sektörünün karlılığı üzerinde baskı yaratan düzenlemelerin olumsuz etkilerine rağmen TEB, reel sektörün yanında yer almayı ve ekonomiyi her koşulda desteklemeyi 2013 yılında da sürdürdü.
2013 yılı sonu itibarıyla bilanço aktifinin en büyük kalemini oluşturan kredilerin, bilanço içerisindeki payı % 71 olarak gerçekleşti, ekonominin lokomotifi olan KOBİ’lere kullandırılan kredilerin payı ise toplam krediler içerisinde %45.33 oldu.

Risk yönetimine ve aktif kalitesine büyük önem veren TEB, 2013 yılında da takipteki alacaklar rasyosunu sektör ortalamasının altında tutmayı başardı. 2013 yılında %2.25’ler mertebesinde seyreden takipteki alacaklar rasyosu, TEB kredi stokunun ne denli sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu, riske duyarlı bir biçimde yönetildiğini ve sürdürülebilirliğini işaret ediyor.

Dünya çapında en iyi üç KOBİ bankasından biri TEB’dir.
IFC tarafından 2012 yılında dünya çapında en iyi üç KOBİ bankasından biri seçilen TEB, 2013 yılında IFC’nin düzenlediği çok sayıda etkinlikte yer alarak gelişmekte olan ülkelerdeki bankalarla bilgi ve deneyimlerini paylaşmayı sürdürmüştür. Aynı kapsamda, İslam Kalkınma Bankası’nın Tacikistan’da gerçekleştirdiği ADFIMI yıllık toplantısına katılım sağlamış bulunuyoruz. KOBİ iş kolundaki deneyimlerimizi BNP Paribas Grubu içinde de paylaşıyoruz. 2013 yılında BNP Paribas Polonya ile gerçekleştirdiğimiz kapsamlı çalıştaylar, KOBİ’lerin danışman bankası olma vizyonumuzu paylaşma imkanı sunmuştur.

TEB KOBİ Akademisi yoluna başarıyla devam etmektedir.
2005 yılından bu yana "KOBİ nerede, TEB orada" sloganıyla çalışmalarını sürdüren TEB, KOBİ’lerin ihtiyacı olan danışmanlık hizmetlerini TEB KOBİ Akademisi kapsamında ülkemizin dört bir yanına taşımaktadır. TEB KOBİ Akademisi konferans dizisine 2013 yılında devam etmiş ve 6 ilde 1500 kişiye ulaşmıştır. Akademi faaliyetlerinin başlamasından bu yana geçen 8 yılda, 44 ilde 80’i aşkın etkinlikte ulaşılan katılımcı sayısı ise 20 bin kişidir.

TEB, Türkiye’nin en kapsamlı girişim bankacılığı programını yürütmektedir.
TEB girişim bankacılığı alanında yürütmekte olduğu çalışmalar kapsamında, finansal ve finansal olmayan ürünleriyle girişimcileri desteklemekte ve geleceğin KOBİ’lerinin temellerini atmaktadır. Girişim bankacılığı alanında hedeflerimizi aşarak 10 ay gibi kısa bir sürede 17 bin girişimciye finansal desteğimizi sunmuş bulunuyoruz. Eğitim ve danışmanlık faaliyetlerimiz kapsamında ise 3 bin girişimciye erişmiş durumdayız.

İstanbul’da açtığımız TEB Girişim Evi’nde iş fikrim var diyen herkesi dinlemeye odaklanmış; sadece eğitim ve danışmanlık hizmeti vermekle kalmayarak bir yıl içinde 273 projeyi dinledikten sonra 31 projeye Kuluçka Merkezi’mizin olanaklarını seferber etmiş bulunuyoruz. Hedefimiz, Kuluçka Merkezi’ne kabul ettiğimiz projeleri melek yatırımcılarla buluşturmak ve hayata geçmelerini bankacılık ürün ve hizmetlerimizle desteklemektir.

Tasarruf bilinci, bankacılık hizmetlerine erişim, finansal okuryazarlık ve TEB Aile Akademisi
Tasarruf bilinci ve tasarruf oranının sürdürülebilir ekonomik kalkınma için önemi son derece büyüktür. Ülkemiz, tasarruf meyli açısından henüz arzulanan seviyeye gelmiş değildir. İnancımız, bankaların bu anlamda lokomotif bir rol üstlenmeleri gerektiği yönündedir. TEB’in hedefi, ürün çeşitliliği ve zenginliği açısından son derece bakir bir alan olan tasarruf bankacılığındaki iddiasını daha da ileriye taşımak ve bireylerin tasarruf bilincini geliştirecek inisiyatifleri desteklemektir.

Bu yaklaşım dahilinde hayata geçirdiğimiz TEB Aile Akademisi, TEB’in finansal okuryazarlığı geliştirmeyi hedefleyen ulusal platformudur. 2012’de 20bin kişiye ulaşan TEB Aile Akademisi, 2013 yılında hedeflerini aşarak 105 bin kişinin katılımıyla finansal okuryazarlık eğitimleri vermiştir. Ailelerin ve bireylerin gelir gider dengesi, bankacılık ürünlerinin doğru kullanımı ve bankacılıkta müşteri hakları konularında verdiğimiz ücretsiz eğitimler son derece yoğun ilgi görmüştür. Çalışmalar kapsamında çocuklara da sınıf içi eğitimler, eğlenirken tasarruf ve birikim bilincini aşılamak amacıyla hazırlanan TEB Çocuk (tebcocuk.com) internet sitesi ve App aracılığı ile ulaşılmıştır.

TEB, şubelerini sınıfa, şube müdürlerini öğretmene dönüştürerek kapılarını herkese finansal okuryazarlık eğitimi vermek için açmıştır. Gördüğümüz yoğun ilgi karşısında eğitimler şubelerin dışına taşarak üniversiteler, kamu kurumları, özel sektör firmaları, dernek ve odalara da ulaşmıştır. Ankara’da 100 kişiye kadar kapasiteli TEB Aile Akademisi Evi’ni açmış bulunuyoruz. 2013 yılında ulaştığımız kitlenin büyüklüğü vizyonumuzun doğruluğunu ve sağlam adımlarla ilerlemekte olduğumuzu ortaya koymuştur. TEB Aile Akademisi bünyesindeki çalışmalarımızı çeşitlemeye ve daha geniş kitlelere ulaşmaya kararlıyız.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 5/12 °C
İstanbul 9/16 °C
İzmir 11/21 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,1215
EURO
9,6955
IMKB
80.549
ALTIN
454,953