Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
Ege
17 Şubat 2014
Ege İhracatının Yıldızı Yine Petkim
2013 yılında 18 milyar dolar ihracat gerçekleştirilen Ege Bölgesi’nde Petkim 765,7 milyon dolarlık ihracatla yine ilk sırada yer aldı.

Petkim, 2013 yılında gerçekleştirdiği 765 milyon 751 bin dolar ihracatla hem Ege Bölgesi’nin hem de Ege’de kimya sektörünün ihracat şampiyonu oldu. Ege İhracatçılar Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak verilen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde Petkim’in ödüllerini SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz ile Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut aldı. Ege Bölgesi son 10 yılda ihracatını 3 kat artırarak 18 milyar dolara taşıdı. Bölgenin Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 10'dan yüzde 12'ye yükseldi.

Geçen yıl iç pazarda artan talebe ağırlık verildiğini belirten Sadettin Korkut, yurtdışı pazarlarda da güçlü konumun korunduğunu söyledi. Petkim’in Aliağa’da bulunan tesislerinde üretilen petrokimyasal hammaddelerin dünyada 38 ülkeye ihraç edildiğini dile getiren Korkut, ihracatta Avrupa Birliği ülkelerinin oranının yüzde 50.7 olduğunu kaydetti. Petkim’in ihracatta Türkiye’de kullanımı az olan ürünlere odaklandığını anlatan Korkut, “Petrokimya sektörü kalkınmanın en önemli itici güçlerinden biri. Katma değeri yüksek olan petrokimyasal ürünlerin, ülkemizdeki üretimini mutlaka artırmak zorundayız. Bunun için her zaman yerli üretimin önemini vurguluyor ve artırılması gerektiğine dikkat çekiyoruz. Sektörel sivil toplum kuruluşlarımızın öngörülerine göre, kimya sektörünün ihracatı 2023 yılında 500 milyar doların içinde yüzde 10’luk dilime, yani 50 milyar dolara karşılık gelecek. Bu hedefe ulaşmamız için gelecek 10 senede sürdürülebilir olarak her yıl en az yüzde 5 büyümemiz, kişi başına milli gelirimizi bugünkü 10 bin dolar seviyesinden 25 bin dolara yükseltmemiz, kilogram başına ihracat değerimizi ise 3 doların üzerine çıkarmamız gerekiyor. Bu hedeflere standart ve düşük katma değerli ürünlerle değil ancak katma değeri yüksek üretimlerle ulaşabiliriz.” dedi.

EGE’DE KİMYA İHRACATÇILARI BİRLİĞİ KURULMALI
Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin kurulamamış olmasının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi. “Biz bu bölgede üretiyorsak, bu bölgede istihdam sağlıyor ve katma değer yaratıyorsak, ihracatımızın da Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarına girmesini istememiz en doğal hakkımız.” diyen Korkut, bu konuda 3 yıldır sürdürülen çalışmalarda sonuç alınamadığını kaydetti. Ege Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin kurulması yönünde yapılan çalışmalarda, yasanın gerektirdiği şartların bütünüyle sağlandığına işaret eden Korkut, Birliğin kurulması ile Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatın gerçek rakamına biraz daha yaklaşacağını ve ihracatçı firmaların Eximbank desteklerinden daha fazla yararlanma imkânı bulacağını sözlerine ekledi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -4/14 °C
İstanbul 4/13 °C
İzmir 5/18 °C
PİYASALAR
DOLAR
7,4160
EURO
8,9680
IMKB
80.549
ALTIN
414,451