Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Şubat 2014
Limona Japonya’dan İhraç İzni Çıktı
İhracatçıların 11 yıldır sabırla sürdürdüğü çalışmalar sonuç verdi. Greyfurttan sonra limon ihracatı için de Japonya’dan izin çıktı.

Türkiye, yaş meyve sebze ihracatında bir kapıyı daha araladı. Sektörün yaklaşık 11 yıl süren mücadelesi sonuç verdi ve Japonya’ya limon ihracatının yolu açıldı. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, sektörün önünü açabilmek için yoğun bir çaba gösterdiklerini, kurulan “Uzakdoğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi”nin greyfurttan sonra limon ihracat izni almasının önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Uzakdoğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi üyesi de olan Salih Çalı, “Sekretaryası birliğimiz tarafından yürütülen Komite, başta Ekonomi Bakanlığı olmak üzere sektörü temsil eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Tokyo Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Uzakdoğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi, sekreterya görevini üstlenen Uludağ Yaş Meyve İhracatçı Birlikleri ve diğer Yaş Meyve Sebze ihracatçı Birlikleri gibi çok sayıdaki kurumun desteği ve katılımıyla, pazar ve ürün çeşitliliğini artırmak için çaba gösteriyor” dedi.

İlk çalışmalara 2003 yılında başlandı
Sektörün desteğini arkasına alan Komite’nin, limona ihraç izni alma konusunda çalışmalarına ilk olarak 2003 yılında başladığına işaret eden Çalı, ihracat izni alınması sürecini şöyle anlattı:
“Yoğun çalışmalar sonrasında 2007 yılında Japonya’ya teknik düzeyde bir ziyaret gerçekleşti. Limon meyvesi için Japonya’nın beklentisi sonucunda Japonya Tarım Bakanlığı’na (MAFF) ek büyük çaplı denemeler sunuldu. MAFF tarafından limon ürünü için sunulan test planının uygun görülmesinin ardından, Japon bitki karantina uzmanları limonu incelemek ve denetlemek için Bursa, İzmir ve Ankara’ya ziyaretlerde bulundu.”

Çalı’nın verdiği bilgiye göre; 11 yıllık yoğun çalışmanın ardından Japonya Resmi Gazetesi’nin 07/02/2014 tarihli sayısında yer alan resmi bildiri ile 0.8 derece ve altında 12 gün boyunca soğuk işlem uygulamasına tabi tutulmak şartıyla Türk limonunun Japonya’ya ihracatının serbest bırakıldığı” belirtildi. Dr. Salih Çalı “11 yıllık çabamız ülkemiz adına büyük başarıyla sonuçlandı. Bu başarıda emeği geçen herkese, özellikle komite üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Sırada incir, kavun ve nar var…
Dr. Salih Çalı; limon ihraç izninin alınmasının ardından kiraz için yürütülen çalışmalara hız verildiğini söyledi ve: “ Komitece yapılan değerlendirmede; nar, Bursa siyah inciri ve kavun için de önümüzdeki dönemde ihraç izni çalışmalarına başlayacağız” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 3/11 °C
İstanbul 6/10 °C
İzmir 7/14 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,1029
EURO
6,5856
IMKB
80.549
ALTIN
317,880