Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Şubat 2014
Michael Pawlyn Alldesign'a Geliyor
Doğanın dehasını mimarlıkta kullanan ve doğanın mimarlığı ve toplumu dönüştürebileceğini savunan biomimikri alanında uzman, TED konferanslarında tüm dünyada büyük ses getiren eko-mimar Michael Pawlyn alldesign için İstanbul’da

Allevents tarafından BMW ana sponsorluğunda, Arçelik, Armaggan ve Işıklar Tuğla co-sponsorluğunda 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen alldesign Uluslararası Tasarım Konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı, tasarım dünyasını üçüncü kez bir araya getirecek. Hayatımızın her alanına yön veren tasarımın ele alınacağı alldesign 2014’ün konferans bölümünde kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşırken, fuar alanında ise tasarımda öne çıkan firmalar en yeni ürünlerini sergileyecek. Konferans için İstanbul’a gelecek isimler arasında ekolojik çalışmalarıyla ünlü mimar Michael Pawlyn de yer alıyor. Pawlyn’in konuşması 21 Şubat’ta 11:40-12:15 arasında.

Michael Pawlyn, inandığı biomimicry’ye göre insanların problemlerine çözüm getirebilmek için doğadaki sistemleri, modelleri ve mekanizmaları inceliyor, onlardan ilham alarak veya onları taklit ederek mimariye aktarıyor. Doğadaki tasarımlar sadece mekanizma yönünden değil, en az malzeme ve enerji ile en fazla verim almaları, kendi kendilerini onarma özellikleri, geri-dönüşümlü ve doğa-dostu olmaları, sessiz çalışmaları, estetik, dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları bakımından da pek çok çalışmaya örnek teşkil ediyor. Pawlyn: "Benim için biomimicry, sıfır atıksız bir dünya için en iyi inovasyon kaynağı, çünkü biyolojik yaşam biçimlerinin varlığını rejeneratif olarak sürdürebilmesini sağlayan kurallara odaklanıyor.” diyor. 2011 yılında Britanya Mimarları Kraliyet Enstitüsü tarafından yayınlanan Mimaride Biomimicry adlı kitabı, doğanın dehasının mimaride nasıl kullanıldığına dair örnekler ve bilgiler içeriyor.

Pawlyn, Yusufçuk böceğinin kanatlarından esinlenerek yarattığı Eden Projesi’ne ek olarak biomimikri örnekleri olarak şunları veriyor: Roma’da kapalı bir arena olan Pier Luigi Nervi's Palazzetto dello Sport’un dev Amazon nilüferlerinden esinlenmiş, verimlilik anlamında muhteşem bir başyapıt olduğunu belirtiyor. Mick Pearce tarafından Harare, Zimbabwe’de tasarlanan The Eastgate Centre’ın karınca tepeciklerinden esinlendiğini ve tropikal bir ortamda iç bir mekanda havalandırma olmadan insanların rahat etmesini sağladığını söylüyor. Eden Projesi, biyomimikri kullanılarak yapılan tasarımlara verilebilecek en iyi örneklerden biridir.

Michael Pawlyn biyomimikriyi şöyle anlatıyor “Biyomimikri, biyolojik organizmalarda görülen olağanüstü adaptasyonlardan ilham alarak insan ihtiyaçlarına uygun yeni tasarım çözümleri üretmeye çalışmaktır. Biyolojik formlardan esinlenerek yaratılan birçok mimari örnek vardır, ancak biyomimikri, estetik bir yaklaşım olmaktan çok fonksiyonel bir ele alış biçimidir – biyolojide görülen fonksiyonların işleyiş şekillerini öğrenerek bunları mimarideki fonksiyonel yeniliklere dönüştürme çabasıdır.Biyomimikrinin, doğayı ele geçirme teşebbüsünden doğayı koruma hedefine doğru kayışın mantıksal sonucu olduğu iddia edilebilir. Ve şimdi elde edilmek istenen aslında bir uzlaşmadır. Avantajlar, kaynak verimliliğinde çok önemli artışlar elde etme fırsatı, sıfır atık sistemlerinin oluşturulması, toksinlerin bertaraf edilmesi, doğal sermayenin yeniden oluşturulması ve paradan tasarruf edilmesidir. İster ultra hafif yapıların inşa edilmesi, pasif ısıtma ve soğutma sistemlerinin tasarlanması olsun ister daha etkin yangın tespit ve söndürme sistemlerinin geliştirilmesi olsun, neredeyse her türlü fonksiyonel zorluğu yeniden değerlendirmek için biyomimikri kullanılabilir. Biyolojik organizmaların büyüme ve kendilerini koruma şekliyle karşılaştırıldığında, şu anda kullandığımız teknoloji nispeten daha basit ve hamdır. Ancak, bilgisayar yazılımları ve üretim tekniklerindeki gelişmeler sayesinde, biyolojinin seviyesine yaklaşmaya başladık. Bu nedenle, örneğin 3 boyutlu yazıcılar artık, biyolojik yapıların olağanüstü düzeydeki etkinliğine çok daha fazla yaklaşmamıza olanak tanımaktadır. Genelde, biyolojik yapılar, materyallere tam olarak doğru yerde sahip olan çok kompleks yapıları sayesinde bu kadar etkin çalışmaktadır. En nihayetinde binalar hiçbir zaman birer yaşayan sistem olmayacaktır, ancak algılayabilen ve tepki verebilen, büyüyebilen ve kendini onarabilen ve biyolojik organizmalarda meydana gelen diğer tüm fonksiyonları yerine getirebilen sistemler olabileceklerdir.”

Mimaride Biyomimikri adlı kitabıyla ilgili ise Pawlyn şunları söylüyor: “Kitabımda, önümüzdeki on yıl içinde üstesinden gelmemiz gereken üç önemli zorluğu açıkladım, bunlar:

1) Kaynak verimliliğinde çok önemli artışlara gitmek,

2) Kaynakları, doğrusal, tutumsuz ve çevreyi kirleten şekilde kullanmaktan vazgeçip tüm kaynakların kapalı devirlerde yönetildiği kapalı devir modeline geçmek, ve

3) Fosil yakıt ekonomisinden, güneş ekonomisine geçiş yapmak. Bu iç, birbiriyle bağlantılı yolculuğa çıkmaya karar verirsek, bana göre, biyomimikriden daha iyi bir çözüm bulamayız. Yaşayan dünya, büyük bir kısmı henüz kullanılmayan tasarım fikirlerini içinde barından uçsuz bucaksız bir kitaptır ve artık, bu konuyu, daha önceden sahip olmadığımız düzeyde, geniş bilimsel bilgiler ışığında ve daha önce hayal edemeyeceğimiz kadar ileri dijital tasarım araçlarıyla ele alabiliriz – tasarımcılar, önümüzdeki milyarlarca yıl için yeniden düşünme ve çözümler tasarlama konusunda daha önce hiç bu kadar büyük bir fırsata sahip olmamıştı.

Michael Pawlyn, doğadan ilhamını alan çevresel olarak sürdürülebilir projelere odaklanmak üzere 2007 yılında kendi mimarlık şirketi Exploration’ı kurdu. Kendi şirketini kurmadan önce 10 sene boyunca çalıştığı Grimshaw’da radikal bir biçimde tasarlanmış bahçe mimarisine sahip Eden Projesi’ni yürüten takımın başındaydı. Eden projesi Yusufçuk böceğinin kanatlarından esinlenilerek tasarlandı. Pawlyn, Grimshaw’da çevreci yönetim sitemini getirince, şirket Avrupa’da bu sisteme geçen ilk mimarlık ofisi oldu. Pawlyn, Sahara Project’te de yer aldı.

Pawlyn, sürdürülebilir tasarım ile ilgili İngiltere birçok farklı kurumda ders veriyor. Bunlara ek olarak 2007 yılında Google’ın her yıl düzenlenen Zeitgeist konferanslarında ve 2011 yılında ise TED Konferanslarında konuşmacı olarak yer aldı.

alldesign 2014 pek çok önemli konuşmacıya ev sahipliği yapacak
alldesign 2014’ün konukları arasında TIME dergisi tarafından dünyada moda alanında en etkili 25 kişiden biri seçilen, dünyaca ünlü trend kahini Lidewij Edelkoort; dünyanın en saygın ve önemli tasarım ödülleri olan Red Dot‘ın ödüllerinin fikir babası ve kurucusu Prof. Dr. Peter Zec; kazandığı sayısız mimarlık ödülüyle dünyanın en başarılı mimarları arasında sayılan, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, Samsung Sanat Müzesi ve Bechtler Modern Sanatlar Müzesi gibi pek çok ikonik yapının tasarımcısı, İsviçreli ünlü mimar Mario Botta; 3000’den fazla tasarımı, kazandığı 300’den fazla ödül ve çalıştığı 40’tan fazla ülke ile bir efsaneye dönüşen, kendi jenerasyonunun en üretken tasarımcılarından biri olarak tanınan Karim Rashid; doğanın dehasını mimarlıkta kullanan ve doğanın mimarlığı ve toplumu dönüştürebileceğini savunan biomimicry alanında uzman, TED konferanslarındaki konuşmasıyla tüm dünyada büyük ses getiren mimar Michael Pawlyn ; Red Dot ödülleri dahil 100’ü aşkın ödülün sahibi, özellikle tiyatro, opera, bienal poster tasarımlarıyla büyük ün kazanmış, işleri MOMA gibi pek çok önemli müzede sergilenen, dünyanın en önemli grafik tasarımcılarından, aynı zamanda reklamcı ve art direktör Stephan Bundi; İşleri dünya çapında prestijli galeri ve müzelerde sergilenen, en çok da imzası niteliğindeki kaya heykelleri, enstalasyonları ile tanınan ünlü sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı Arik Levy ; W Paris – Opera, Grant Hyatt (Taipei&Chicago), Beyrut’taki Intercontinental Phoenicia, Lincoln Center’da bulunan Ertegün Caz Salonu ve Cirque de Soleil’in Hong Kong, Las Vegas ve Paris’teki sahneleri gibi işleriyle öne çıkan Rockwell Group Avrupa Ofisi Yöneticisi tasarımcı ve mimar Diego Gronda; tasarımları MOMA’nın kalıcı sergilerinde yer alan, Minority Report filminde Tom Cruise’un ofisinin tasarımı dahil pek çok önemli tasarımda imzası olan ödüllü, dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel; Türkiye'de tasarım kavramının yaşama aktarılmaya başladığı 70'li ve 80'li yılların lider kimliklerinden biri olan ve Koleksiyon ile Tasarım Vakfı’nın kurucusu, mimar Faruk Malhan; endüstriyel tasarımcı Gamze Güven, Türkiye’nin önemli moda tasarımcılarından Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül, Kurtlar Vadisi, Haziran Gecesi, Yabancı Damat, Anlat İstanbul, Kayıp gibi dizi ve filmlerin müziklerine imza atan müzisyen Gökhan Kırdar; izlenme rekorları kıran Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin, Kayıp ve Kaybolan Yıllar dizilerinin yönetmeni Zeynep Günay Tan, yazar ve televizyoncu Yekta Kopan; Arçelik Endüstriyel Tasarım Yöneticisi Serdal Korkut Avcı, BMS Mobilya CEO’su Neslihan Işık, Nurus’tan Renan ve Güran Gökyay, gibi isimler yer alıyor.

Fuar alanında Arçelik, Armaggan, BMS Mobilya, BMW, Derin Design, Ersa, RON, Koleksiyon, NORDist, Nurus, Samet Mobilya,Tuna Ofis gibi firmalar yeni ürünlerini sergileyecek

Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde 2000 metrekarelik alanda gerçekleşen alldesign 2014, tasarım konferansının yanı sıra Yaratıcı Endüstriler Fuarı’na da ev sahipliği yapacak. Odağında tasarım olan tüm firmaları aynı çatı altında sektörle ve tasarım meraklılarıyla buluşturan ve geçtiğimiz yıl çok sayıda katılımcı firmayı ve yaklaşık 6000 ziyaretçiyi ağırlayan Yaratıcı Endüstriler fuarı, bu yıl da ziyaretçilerine farklı sektörlerden tasarım odaklı zengin bir ürün yelpazesi sunacak: Ana sponsor BMW’nin inovasyon ve tasarımı buluşturan elektrikli modeli i3, alldesign’da ziyaretçilerle buluşacak. Sıfır emisyon ve hiç bir elektrikli aracın boy ölçüşemediği bir güce sahip olan BMW i3 modeli, tasarım olarak BMW markasının karakteristik stil özelliklerini taşıyan çizgilere sahip. Son yılların endüstriyel devrimi olarak nitelendirilen üç boyutlu yazıcı (3D Printer) teknolojisini Türkiye’de hizmete sunan 3bfab - 3 boyut Fabrikası- Türkiye’de distribütörlüğünü yaptığı, dünyada en çok satan 3D yazıcı markası Makerbot'u ziyaretçilerle buluşturacak. Derin Design’in yeni 2014 koleksiyonundan ilk örnekler alldesign’da yer alacak. Kuruluş felsefesini ilk günden bu yana tasarımın odağına oturtmuş ev ve ofis ürünleriyle Koleksiyon Mobilya ise Tasarım Vakfı ile birlikte fuar alanında olacak. BMS Mobilya ise Poltrona Frau, Baccarat Arik Levy Tuile de Crystal ve ilk defa alldesign’da lanse edilecek Herman Miller Mirra 2 tasarım ürünlerine ev sahipliği yapacak. Ofis mobilyaları alanında 42 yılı aşkın bir deneyim ile günümüzün mimari akımlarını sentezleyerek yenilikçi ürünler geliştirmeyi sürdüren Tuna Ofis sahne sponsorluğunun yanı sıra yeni ürünlerini de fuar alanında sergileyecek. Özgün tasarımlarla geleneksel teknikleri ustalıkla birleştirerek, el işçiliği ile mücevher, sanatsal obje, doğal boya tekstil, eşarp, deri ve ev tekstil ürünleri üreten Armaggan Unique by Design VIP alanının sponsorluğunu üstlenirken, genç güncel sanatçılara ev sahipliği yapan Armaggan sanat galerisi de fuar alanında ziyaretçilerle buluşacak. Sürdürülebilir ve yenilikçi tasarım anlayışı ile çalışma ve yaşam alanları için ürünler üreten ve sektöre getirdiği yenilikler ile tanınan küresel bir marka olmayı sürdüren Nurus da fuarda ziyaretçilerle buluşacak. Defne Koz tasarımı ürünleriyle Samet Mobilya ve şık, yenilikçi tasarımlarıyla dikkat çeken tasarım mobilya markası Ron da yeni ürünleriyle fuarda olacak . Kendine özgü bir tasarım kültürü ve geleneğine sahip İskandinav ülkelerinin tasarım havasını mobilyadan aydınlatma ve aksesuara kadar tam bir bütünlük içerisinde sunan ve kuzey ülkelerinin en köklü ve nitelikli firmalarının Türkiye temsilcisi olan NORDist de fuarda yer alacak. Güvenilirliği ve kalitesiyle Türkiye’de ofis mobilyası üreticileri arasında önemli bir yere sahip olan ve Haworth markasının da tek yetkili distribütörlüğünü yapan Ersa da alldesign’da olacak. Türkiye’de yatak tasarımı ve yapımı hakkında bir çok ilki gerçekleştiren, ürünlerinde mükemmel bir el işçiliği ve doğal malzemeleri ustaca harmanlayan White&Soft; tasarımcılar, tasarım ofisleri ve tasarım tutkunlarına yönelik global bir sosyal ağ platformu olan TriptoD; Elips Tasarım; ısıyı sanat, sağlık ve teknolojiyle birleştiren tasarım ödüllü radyatörleri ile La Fiamma, yapı projelerine mimari donanım konusunda özgün ve kaliteli çözümler sunan Marmara Yapı Sistemleri; mücevher ve ev aksesuarları tasarımcısı Özlem Tuna, endüstriyel tasarımcı Tanıl Çokşenim; ürün tasarımı ve üretimi, yapı tasarımı, inşaat ve arazi uygulamaları gibi daha pek çok sektöre Autodesk’in bilgisayar destekli tasarım çözümlerini sunan Sayısal Grafik , denim sektöründeki işletmelere danışmanlık veren Jean Fabrikası da dahil olmak üzere farklı sektörlerden pek çok firma alldesign fuar alanında tasarım dünyasına ışık tutacak.

ETMK işbirliğiyle Bir Kahve Bir Tasarım Sohbetleri
ETMK ile işbirliğiyle fuar cafe alanında Bir kahve Bir Tasarım sohbetleri gerçekleşecek. İlk gün ETMK İstanbul Şube başkanı Özlem Er moderatörlüğünde tasarımcı ve pazarlama/satış profesyonelleri bir araya getiren, tasarımın pazarlanmasında karşılaşılan zorlukların ve fırsatların konuşulduğu sohbetler ikinci gün de devam edecek. İkinci günde ETMK İstanbul Şube Başkan yardımcısı Pınar Azizoğlu moderatörlüğünde ülkemizdeki tasarım oluşumları Tasarım Vakfı, TAK ( Tasarım Atölyesi Kadıköy) ve Atölye İstanbul kendi tecrübelerini aktaracak.

Dutch Designspace İstanbul , Türk ve Hollandalı tasarım firmalarının işbirliği için alldesign’da
alldesign, Hollanda tasarımını temsil etmek ve Türk tasarım sektörü ile buluşturmak için kurulmuş bir oluşum olan Dutch Designspace İstanbul’a da ev sahipliği yaptı. DDI, Türk ve Hollandalı tasarım firmalarının işbirliği imkanlarına olanak sağlayıp birbirlerini daha yakından tanımaları ve işbirliği yapmaları için alldesign’da

Mahmut Nüvit ‘ten performans: Uyku
Siyah bir oda. Ortada bir yatak ve yatağın karşısında bir televizyon ünitesi. Mario Botta’nın biçimsel dünyasına referanslı 1990 tarihli tasarımların kullanıldığı ortamda iki gün boyunca uyuyan performans sanatçısı, 11:00-18:00 saatleri arasında uykunun gizemli dünyasını sunacak.
alldesign’ın mottosu Aklın Gözüyle Görmek

Aklın gözüyle görmek mottosuyla yola çıkan alldesign’ın ana amacı, tasarımın yarattığı farkların, pazarlama, markalaşma, ergonomi gibi birçok alanda kullanımının irdelenmesi, günümüz ve geleceğin tasarımcılarına farklı bir bakış açısı kazandırması. alldesign, iki gün boyunca dünyaca ünlü yabancı ve Türk tasarımcıları farklı sektörlerden üretici ve oyuncularla bir araya getirerek yeni tasarımlara, yeni objelere ve yeni fikirlere ilham verecek; fuar alanında gerek tasarım şirketlerine, gerekse üreticilere yepyeni iş birliktelikleri sunacak.

alldesign proje direktörü Ali Bilge: “Üretimin dünya üzerinde hızla yer değiştirdiği günümüz ekonomisinde, farklılaşma ve karlılığın odağına tasarımı koyan markaların son 5-10 sene gibi kısa bir sürede günlük hayatımızda daha fazla yer aldığını görüyoruz. alldesign, önemli konuşmacılar ve bir araya getirdiği yaratıcı endüstriler aracılığıyla, ziyaretçilerine bunu başaranlardan ilham alma ve yeni bağlantılar kurma imkanı sunuyor.”diyor.

 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 19/35 °C
İstanbul 24/34 °C
İzmir 27/39 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3480
EURO
9,8900
IMKB
80.549
ALTIN
486,31