Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Şubat 2014
Bebek İstiyorum, Raflardaki Yerini Aldı
4 binin üzerinde bebeğin doğumuna katkıda bulunan Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, birikimlerini kitaplaştırdı.

Ülkemizde üreme sağlığı alanında uzmanlığı ile adından söz ettiren ve bugüne kadar 4 bin bebeğin dünyaya gelmesinde pay sahibi olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, Bebek İstiyorum adlı yeni kitabıyla, bebek sahibi olmak isteyen ya da anne-babalığa hazır mıyız diyerek karar aşamasında olan okurlara kapsamlı bir kaynak kitapla sesleniyor.

Bebek İstiyorum-Üreme Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler, niyet ve hazırlık aşamasından başlayarak, gebe kalmanın doğası, psikolojik boyutu, Tüp Bebek çözümü gibi ana başlıklar altında konuyu ele alıyor. Kadın erkek ilişkilerinin doğası, günümüz kadınının anne olma yolunda karşılaştığı güçlüklere de yer veren kitapta ayrıca çocuk sahibi olma arifesinde çiftlerle yoğun çalışmalar yürüten Uzman Psikolog Şule Bektan ve Diyetisyen Sevinç Akdur ile de bir röportaj da yer alıyor. Kesişim Yayıncılık tarafından yayına hazırlanan, editörlüğünü Ebru Erdoğan’ın üstlendiği kitap, 15 Şubat’tan itibaren Remzi Kitapevleri ve D&R’larda ve Alkım Kitapevlerinde satışa sunuldu.

Bebek İstiyorum’un ana fikri keşke dememek
Kitabın hedefi hakkında bilgi veren Dr. Hakan Özörnek, tüm hekimlik hayatı boyunca binlerce kadın, binlerce aile gözleme imkanı bulduğunu, mesleki birikiminin yanısıra bebek sahibi olma konusunda kadınlara ve ailelere hem tıbbi hem de psikolojik destek olacak bir kitabı hazırlamayı uzun zamandır planladığını söyledi. Kitabın birinci hedefinin kadınların keşke dememesi olduğuna dikkat çeken Dr. Özörnek şöyle devam etti: “Ülkemizde de tüm dünyada da istatistikler insan ömrünün uzadığını gösteriyor. Hatta 40’lar artık yeni 20’ler olarak kabul ediliyor. Uzayan ömre göre eğitimimizi, işimizi, hayatımızı planlar olduk. Ancak maalesef, olağanüstü gelişmiş yardımcı yöntemlere rağmen geçmişte de bugün de kadınların en doğurgan olduğu yaşlar 20-35 yaşlar arasıdır ki, 30’dan sonra gebe kalma şansı dramatik olarak düşmektedir. Bu gerçeğe rağmen özellikle büyük şehirlerde 35 yaş ve sonrasında anne olma eğilimi ve gebeliği bu yaşlara erteleme eğilimi ciddi şekilde artmakta, istatistikler de bu gerçeği yansıtmaktadır. Benim hedefim, kadınların geç kalmalarını önlemek ve keşke demelerini engellemek, konuyla ve sağlıklarıyla ilgili yeterince bilgilenerek doğru zamanda anne olmaları konusunda onları teşvik etmek.”

“İlişkilerde erkek de kadının anne olma ihtiyacının bilincinde olmalı”
Özellikle kentli ve çalışan kadınlarda, doğurganlık açısından en verimli yaşların kaybedildiğini belirten Dr. Özörnek, ileriye atılan evlilik yaşı ve gebelik yaşı nedeniyle riskli gebeliklerin de arttığını ifade etti. Özellikle beyleri, evlilik yolunda ilerleyen ilişkilerde sorumlu düşünmeye davet eden Dr. Özörnek, karar sürecinde kadının annelik açısından kaybettiği zamanın telafisinin çok zor olduğunu belirtti. Dr. Özörnek, erkeğin kadının anne olma arzusuna karşı duyarlı ve sorumlu davranmasının bu konuda doğru ve zamanında adım atılmasına katkısı olacağını vurguladı.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 12/29 °C
İstanbul 22/29 °C
İzmir 21/36 °C
PİYASALAR
DOLAR
7,3653
EURO
8,7151
IMKB
80.549
ALTIN
460,837