Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Şubat 2014
Buhur Suyu, Alldesign 2014’te Sergilendi
Kültürel mirasın yeniden keşfedilmesi amacıyla çeşitli projeler hayata geçiren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), 21-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenen alldesign 2014, Yaratıcı Endüstriler Fuarı’nda kültürel tasarımları ile yer aldı.

Kültürel hazineleri, yaratıcı tasarımlarla buluşturan Bilkent Kültür Girişimi (BKG), alldesign 2014, Yaratıcı Endüstriler Fuarı’na, tarihi yansıtan ürünleri ile katıldı. Yüzyıllar öncesinden kalan eserleri bugüne uyarlayan BKG’nin hediyelik eşyaları ve tasarım ürünleri katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Fuardaki standında Latis-i Harem Koleksiyonu, Devekuşu Top Askı, Fatih Sultan Mehmet'in Kılıcı, Mini Metal objeler, Miğferler, Alemler ve değerli yayınlarını tasarımcı ve katılımcıların beğenisine sunan BKG, kültürel mirasın yeniden keşfedilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Minyatür objelerin yer aldığı koleksiyonda; Anadolu Medeniyetleri, Ayasofya, Göreme, Mevlana, Samsun ve Topkapı Sarayı müzelerinde sergilenen eserlerin minyatürlerini bir araya getiren BKG, ayrıca Osmanlı’nın bilinen ilk parfümü olan Buhur Suyu’nu 500 yıl önce yazılmış reçetesine uygun bir şekilde Latis-i Harem koleksiyonunda parfüm ve oda kokusu şeklinde tarihseverlerle buluşturuyor.

Fuarda düzenlenen toplantıya BKG Müze Projeleri ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Barış Üstünkaya, “Biz BKG olarak, kültürel mirasımızın korunmasına ve yaşatılmasına destek olmayı, kültürel anlamda entelektüel katma değere önem veren bir marka olmayı, kültürel mirasımızdan aldığımız ilhamla ürünlere kimlik kazandırmayı, çağdaş müze mağazacılığı alanında öncü bir kültür iletişimcisi olmayı, yerli ve yabancı turistlere müze deneyimini bütünleyen eşsiz sosyal ortamlar sağlamayı, uluslararası standartlarda sunduğumuz hizmetlerle Türkiye’de kültür ve turizm sektörünün itibarının olumlu yönde artırılmasına katkı sağlamayı en önemli işlev, misyon ve sorumluluklarımız olarak görüyoruz. Örneğin yakın zamanda satışa sunduğumuz Osmanlı’nın bilinen ilk parfümü buhur suyunun tarifi 500 yıl öncesine dayanıyor. Bu hikayeler bizi geçmişimizi araştırmak ve gün yüzüne çıkarmak için daha çok heyecanlandırıyor. Latis-i Harem Koleksiyonu bu hevesle hayata geçirdiğimiz koleksiyonlardan yalnızca bir tanesi. Amacımız, tarihi zenginliklerimizi modern tasarımlarda buluşturup, kültürel mirasın keşfine katkı sağlamak.” şeklinde konuştu.

İki gün süren ve tasarım tutkunlarını bir araya getiren fuarda tasarımlarının hikayelerini anlatan BKG’nin birbirinden yaratıcı ve farklı objeleri, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Sevdiklerini hem yaratıcı hem de anlamlı hediyelerle mutlu etmek isteyenler, herbiri ait olduğu müzenin eserlerinden esinlenerek tasarlanmış bu kültürel ürünlere, BKG’nin Türkiye geneline yayılan 117 müze mağazasından ve bkg.com.tr/ adresinden satın alabilirler.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 19/35 °C
İstanbul 24/34 °C
İzmir 27/39 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3480
EURO
9,8950
IMKB
80.549
ALTIN
485,75