Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Şubat 2014
KOBİ’ler E-Ticaret Yarışında Bir Adım Önde
Türkiye e-ticaret pazarının bugünü ve geleceğinin tüm gün boyunca sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla tartışıldığı Webrazzi E-Ticaret’14 Konferansı’nda, büyük şirketlerle rekabet eden KOBİ’lerin başarısına dikkat çekildi.

Sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiren Webrazzi E-Ticaret’14 etkinliğinde konuşan Ideasoft CEO’su Seyhun Özkara, KOBİ’lerin yılbaşından bu yana aldığı sipariş sayısının şimdiden 1 milyonu geçtiğini belirtti. Turkcell. Ideasoft, Evim.net ve IBM’in sponsor olduğu etkinlikte, Türkiye’de e-ticaretin perakende içindeki payının yüzde 1 seviyesinde olduğuna işaret edilerek, internete erişimin hala istenen düzeyde olmamasının bunun en büyük nedeni olduğu belirtildi.

En hızlı büyüyen sektör hırdavat
Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirilen konferansın açılışında konuşan Ideasoft CEO’su Seyhun Özkara, Ideasoft verilerine göre geçtiğimiz yıl en hızlı büyüyen sektörün hırdavat olduğunu kaydetti. Özkara, “Hırdavat sektörünü kozmetik (yüzde 47) ve otomotivdeki (yüzde 45) artış rakamları takip ediyor. Müşterilerin ödeme tercihlerinde kredi kartının diğer ödeme seçeneklerine göre açık ara önde olduğunu görüyoruz. Mobil ödemenin oranı ise yüzde 3′te kalıyor. İllere göre kargo dağılımlarında İstanbul yüzde 27, Ankara yüzde 8.2, İzmir yüzde 6 ve Bursa yüzde 3.4 şeklinde sıralanıyor. Siparişlerin yüzde 54′ü de Istanbul dışındaki illerinden gelmiş. Verilerimize baktığımızda KOBİ’lerin 2013 yılındaki performanslarının bir önceki yıla göre belirgin bir biçimde arttığını görüyoruz. Geçen yıl KOBİ’ler 600 bin civarında sipariş alırken bu yıl bu rakam bir milyonu geçti” dedi.

E-ticarete hala mesafeliyiz
MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, Türkiye’de e-ticaretin artık yeni bir faza geçmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de e-ticaretin perakende içindeki payının henüz yüzde 1 seviyesinde olduğunu belirten Güney, “İngiltere’de bu oran yüzde 10’lar seviyesinde. E-ticarete mesafeli duran tüketicilere bunun nedenleri sorulduğunda temel olarak üç madde ortaya çıkıyor. Bunlardan ilki ihtiyacım yok diyenler. Ardından güven sorunu yaşadıklarını söyleyenler ve üçüncü sırada ise ürüne fiziksel olarak dokunmak isteyenler geliyor” diye konuştu.

Güney, Türkiye’nin tüm kart işlemlerinde Avrupa bazında sahteciliğin (fraud’un) en düşük olduğu ülke olduğuna işaret ederek, “Güvenle ilgili sorunun en düşük yaşanması gereken ülke de Türkiye. Ama asıl neden daha ziyade internete erişimin istenen seviyede, istenen kalitede olmaması. Bu da yeterince talebin oluşmasını engelliyor ve e-ticaretin toplam perakende içerisindeki payının düşük kalmasına neden oluyor” diye konuştu.

E-ticaretin yeni gözde alanı: Gıda ve Hızlı Tüketim Ürünleri konulu söyleşide söz alan Tazemasa.com CEO’sı Fahir Özcan da Türkiye’de toplam perakende pazarının büyüklüğünün 300 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın yüzde 50’sinin gıda sektörüne ait olduğunu söyledi. Tüketiciye taze ve doğal ürünler gönderen online market projesi Tazemasa.com, kuruluşundan yaklaşık olarak 14 ay sonra Inventures‘dan yatırım aldığını ilk kez Webrazzi Konferansı’nda duyurdu.

Hayır diyebilmek önemli
Evim.net kurucu ortağı ve CEO’su Ali Özen de E-Ticaret Sektöründe Kârlılık Ne Zaman ve Nasıl Yakalanacak? başlıklı söyleşide hayır kelimesinin e-ticaret girişimcisi tarafından daha sık kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Özen, müşteriye, şirketin kendi personeline, tedarikçiye, kargo firmalarına, yani iş yapılan ve ilişkide olunan herkese karşı bazı noktalarda hayır kelimesini kullanmaları gerektiğini ve şirket olarak bunu daha fazla yapacaklarını aktardı. Mayıs 2013′te 212, EBRD ve bir yabancı yatırım fonundan toplamda 5 milyon dolar yatırım aldıklarını aktaran Özen, “Henüz kârlılığa geçemedik ancak şirket içi düzeni gözden geçirme ve daha planlı gitme konusunda büyük aşama kaydettik. 2014′ün son çeyreğinde kârlılığa geçeceğiz” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 10/22 °C
İstanbul 14/24 °C
İzmir 14/25 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,8125
EURO
7,5605
IMKB
80.549
ALTIN
379,423