Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Şubat 2014
Işık Güner Bitki İllüstrasyon Sergisi, İTÜ'de
Güner’in 41 resminin yer alacağı sergideki resimlerin önemli bir bölümü Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi özel koleksiyonunda yer alıyor; ayrıca Türkiye Bitkileri özelinde yaptığı eserler de bulunuyor.

İTÜ’nün, sanatla bütünleşen teknik üniversite kimliğine yaptığı katkı ile hayata geçirdiği ve farklı disiplinlerden seçkin örnekleri hem İTÜ’lü hem de üniversite dışından sanatseverlerle buluşturma hedefiyle yola çıktığı Rektörlük Sanat Galerisinde (İTÜ RSG), yılın ikinci sergisi açılıyor. Türkiye’nin sayılı bitki ressamlarından olan, çok sayıda uluslararası ödül sahibi Işık Güner’in eserlerinden oluşan Bitki İllüstrasyon Sergisi 27 Şubat 2014 Perşembe günü açılacak.

Sergi, 27 Mart 2014 Perşembe gününe kadar haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. RSG’nin kapısı İTÜ’nün tüm öğrencileri, akademik ve idari personelinin yanı sıra, sanat dostu İstanbullulara da açık.

İTÜ’ye Özel Resimler Burs Olacak
Güner’in, bitki illüstrasyonlarının yanı sıra İTÜ için resmettiği 3 ayrı eser de ilk kez sergilenecek. Lale, Gelincik ve Göksüsen resimlerinde, İTÜ’nün simgesi arı da eserin dikkat çekici unsuru olarak yer alıyor. Güner’in İTÜ’ye özel resmettiği ve kullanım hakkını verdiği resimlerden hazırlanan porselen kupa ve not defterleri de sergi sırasında RSG’de, sonrasında ise 1773İTÜ mağazasında satışa sunulacak. RSG’nin sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleştirdiği bu çalışma sayesinde, Işık Güner imzalı ürünlerden elde edilen gelirin tamamı, İTÜ öğrencilerine burs kaynağı olarak kullanılacak.

Işık Güner Hakkında
1983 Ankara doğumlu Işık Güner, lisans eğitimini çevre mühendisliği üzerine aldı. Kariyerine bitki ressamı olarak yön veren Güner, bu alana ilişkin kurslara katılarak eğitim aldı. Bitkileri Tanıyalım adlı çocuk kitabının illüstrasyonlarını yaptı, Kars-Iğdır Doğal Zenginlik Projesi kapsamında üç yıl süreyle Kars’ta bitki ressamlığı eğitimleri verdi. 2008 yılından bu yana Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesindeki bitki ressamlığı kurslarında, yeni yetenekleri yetiştiriyor. Yanı sıra, 2010 yılından bu yana Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesinde düzenlenen kursların da eğitmenliğini yürütüyor. Güner, Londra ve Edinburgh’ta düzenlenen bitki ressamlığı sergilerinde 3 kez Altın Madalya, 2 kez Serginin En iyi Resmi ve 2 kez de Mary Mendum Ödülü aldı.

Bilim ve Sanatın Buluşması: Bitki Ressamlığı
Bitki ressamlığının Türkiye’deki kökleri Osmanlı İmparatorluğuna kadar uzanıyor. Ancak Osmanlı Devletinin duraklama döneminden itibaren gelişimi duran, sonra yok olan bu sanat, yakın tarihte tekrar canlanmaya başladı. Giderek daha çok ilgi uyandıran alanlardan biri olan bitki ressamlığında, Türkiye’de bulunan yaklaşık 10 bin civarı bitkinin, resmedilmesi ve bilimsel çalışmalara kaynak oluşturması açısından ihtiyaç bulunuyor. Ölçekli çizimlerin yapıldığı bitki ressamlığında, bitkilerin en küçük ve karakteristik yapılarının, mikroskobik özelliklerinin görülmesi sağlanıyor. Damar yapıları ölçekli ve ayrıntılı olarak açıklanıyor. Ortaya çıkan eserler, özellikle bilimsel çalışmalarda ve yayınlarda kullanılıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 19/35 °C
İstanbul 24/34 °C
İzmir 27/39 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3480
EURO
9,8900
IMKB
80.549
ALTIN
486,31