Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
27 Şubat 2014
Kanatlı Ürünleri Uzakdoğu Pazarına Hazır
2005 yılında kuş gribinin ardından Türkiye’den kanatlı ürünleri alımını durduran 1 milyar dolarlık Japonya pazarı yeniden Türk tavukçusuna açılıyor.

Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Aydemir, “Aylardır Japonları ikna etmeye çalışıyorduk. AB’nin siyasi davranarak bizden mal almadığına ikna oldular” dedi.

Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Şahin Aydemir’den tavukçuluk sektörüne 1 milyar dolarlık Japonya müjdesi geldi. Aydemir, yaptığı açıklamada 9 yıldır kapalı olan Japonya pazarının yeniden açılma hazırlıklarının son aşamaya geldiğini söyledi. Kanatlı ürünlerinde dünyanın en büyük ithalatçısı olan Suudi Arabistan pazarına geçen yılın sonu itibarıyla girmeyi başardıklarını anlatan Aydemir, “En büyük hedeflerimizden biri katma değeri yüksek ürün ithalatı yapan Japonya pazarına yeniden girmekti. Kanatlı Tanıtım Grubu olarak uzun süredir yaptığımız çalışmaların sonunda sektöre yeni bir soluk getirecek noktaya geldik. Karar aşamasındalar. Kapıyı tekrar bize açacaklar” dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kanatlı ürünü almamasının Japonları da etkilediğini ve bu konuyu anlatmakta güçlük çektiklerini dile getiren Aydemir, “Avrupa Birliği’nin fabrikalarımızı denetlediğini ve standartların üzerinde bulduklarını anlattık. İki aylığına kapıların açıldığını ancak hemen ardından tekrar kapandığını söyledik. Kapıların AB tarafından kapanmasının tamamen siyasi bir karar olduğunu üstüne basarak tekrarladık. Japonlar AB’nin siyasi davrandığına ikna olunca bize kapıyı açmaya ikna oldular” diye konuştu.

Japonya pazarının sıradan bir pazar olmadığının da altını çizen Aydemir, “Japonlar tavuğun en iyi yerlerini istiyor. Dolayısıyla katma değeri de çok yüksek. Bu pazarın açılması sektörümüzü bir adım daha ileri götürecek. 2023 hedefini 2013’te gerçekleştiren sektörümüzün yeni hedef olan 5 milyar doları da zamanından önce aşacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı.

2013 yılında Kanatlı etlerinde 7 yeni ülke, yumurtada ise 8 yeni ülke pazarı açan Kanatlı Ürünleri sektörü Dünya’da Global Fiyat düşüşlerine rağmen 2012 yılında Ortalama Birim Satış Fiyatını 1,58 USD/Ton’dan 1,63 USD ye yükselterek % 3 oranında Katma Değer artışı sağladı.

Şehir efsaneleri halka zarar veriyor
Tavuk etiyle ilgili şehir efsaneleri konusuna da değinen Aydemir, “Sektörümüz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı veteriner ve laboratuvarlar tarafından sürekli denetlenmektedir. Her yumurtanın, her pilicin üretildiği çiftlikten sofraya ulaşan bu denetim, sektörün en önemli kıymetlerinden birini oluşturuyor. Tarım Bakanlığı 15 bin noktadan ürün alarak denetim yaptı. Hiçbir şekilde sağlığa aykırı bir şey bulunmayan tek sektör kanatlı ürünleri oldu. Çok net ifade ediyorum ki bugün Türk halkı, dünyanın en taze ve en sağlıklı tavuğu ve yumurtasını yiyor. Bu konuda bilinçli olarak halkın kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Tavuk yapısı itibarıyla GDO’yu asla kabul etmeyen bir hayvan. Siz tavuğa hormon verseniz bile onun sindirim sistemi verilen hormonu etkisiz hale getiriyor. Çocuklarımızın sağlıklı gelişmesine dedikodularla engel oluyorlar” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 11/30 °C
İstanbul 18/24 °C
İzmir 17/30 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,6986
EURO
6,3000
IMKB
80.549
ALTIN
275,492