Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Soğuk Algınlığına Kuşburnu Desteği
Kuşburnu, ülkemizin hemen her bölgesinde yabani olarak yetişen, çalı şeklinde bir gül çeşididir.

Halk arasında yaban gülü, şilan gibi isimlerle de bilinen kuşburnunun meyvesi genellikle değişik amaçlar için kullanılır. Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Avrupa Farmakopesi’nde yer alan bilgilere göre kuşburnunun sert çekirdeklerinden ve çevresindeki tüylerden kurtarılıp, kurutulmuş yalancı meyve kabuğunun kullanılması gerekir. Çünkü bitki ve meyve çaylarında kullanılan bu kısım C vitamini bakımından daha zengindir” diyor.

Kuşburnu, Anadolu’da halk ilacı olarak öksürük, bronşit, romatizma, mide ağrıları, hemoroit ve ishale karşı genellikle çayı halinde kullanılıyor. Prof. Dr. Ekrem Sezik, deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalarda kuşburnu meyvelerinin antiülser ve enflamasyon giderici etkilerinin bulunduğunun gösterildiğini belirtmektedir.

Kuşburnu nasıl kullanılmalı ?

Kuşburnu meyvesinin geleneksel olarak soğuk algınlığı, üşütme ve bu hastalıklara karşı koruyucu olarak günde 2 defa 2.5 gram olarak kullanılmasını öneren Prof. Dr. Sezik, “Piyasada kuşburnu, poşet çay ve genellikle C vitamini bakımından zenginleştirilmiş kapsüller halinde yer alıyor. Poşet çaylarda bir poşette, 2-2.5 g civarında kuşburnu bulunuyor. Dolayısıyla belirtilen amaçlar için günde 2-3 poşet çay içmek yeterli oluyor.” diyor.

İnternet tıbbına dikkat !

Prof. Ekrem Sezik, “İnternette kuşburnu meyveleri her derde deva olarak sunuluyor. Öyle ki selüliti önlediği, cinsel isteği arttırdığı gibi etkileri olduğu belirtiliyor. C vitamini kaynağı olarak da marmelatı tavsiye ediliyor. Fakat marmelat yapmak için meyve usarelerinin saatlerce kaynatılması gerekiyor. C vitamini, ısıya son derece hassas olduğu için bu işlem aşamasında parçalanıyor böylece marmelatta C vitamini kalmıyor. Kısacası internet tıbbında, bilimsel araştırmaya dayanmayan kullanımlar bulunuyor. Bu bilgilere karşı dikkatli davranmalısınız.” şeklinde uyarıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 8/20 °C
İstanbul 14/20 °C
İzmir 15/23 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7610
EURO
6,6074
IMKB
80.549
ALTIN
228,514