Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
Kadınlarda ve erkeklerde leğen kemiği bölgesinde sürekli hissedilen ve kanıtlanmış bir nedeni bulunmayan inatçı ağrılar kronik pelvik ağrı olarak tanımlanıyor.

Kronik pelvik ağrı, idrar yolları, barsaklar ve cinsellikle ilgili veya jinekolojik işlev bozukluğuyla bir arada görülüyor. Kronik pelvik ağrının teşhisi için standart bir test bulunmadığını ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt İşeri, incelemelerin ağrıya neden olabilecek hastalıkların tanımlanması amacıyla yapıldığını söyledi. Prostat bölgesinde son altı ayda, en az üç ay süresince hissedilen ağrının varlığı ile teşhis konulabildiğini belirten Prof. Dr. İşeri, ‘’Kesin tanı için hastada idrar yolu enfeksiyonu ve kanser olmadığının bilinmesi gerekiyor” dedi. Prof. Dr. İşeri, tanı koyulurken hastanın psikolojik, sosyal, ekonomik özelliklerinin de değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kadınları daha çok ilgilendiriyor
Mesane ile ilgili ağrılarda kadınların üroloji uzmanından destek alması gerektiğini belirten Prof. Dr. İşeri, kronik pelvik ağrının idrar yolları, barsaklar ve jinekolojik işlev bozukluğu ile birlikte görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. İşeri, mesane ağrılarının sürekli idrar yapma hissi, gece sık sık tuvalete gitme, idrar yapılınca azalan şiddetli ağrıyla belirti verdiğini söyledi. Ağrının temelinde psikolojik ya da kadın üreme organlarına bağlı bir köken de olabileceğini anlatan Prof. Dr. İşeri, “Tanı ve tedavide bazen psikiyatrist, fizik tedavi uzmanı ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı da yer alabilir” dedi.

Psikolojik sorunlar neden olabiliyor
Kronik pelvik ağrının nedenlerinin çeşitli olmasından dolayı tanısı zor bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. İşeri, ağrının vücudun belirli bir bölgesindeki tüm anatomik yapılardan kaynaklanabileceğini ifade etti. Kronik pelvik ağrının psikolojik ve duygusal nedenlerle de ortaya çıkabileceğini vurgulayan Prof. Dr. İşeri , “Birçok kişide ağrının hangi organdan kaynaklandığını belirlemek mümük değil” dedi. Hastanın yaşam kalitesini etkileyen bu ağrıların etki derecesi kanıtlanmış tedavilerle giderilmeye çalışıldığını ifade eden Prof. Dr. İşeri, hastalığın kategorisini belirlemenin tedavide büyük etkisi olduğunu belirtti.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 18/32 °C
İstanbul 22/29 °C
İzmir 22/35 °C
PİYASALAR
DOLAR
7,2293
EURO
8,4968
IMKB
80.549
ALTIN
474,426