Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
29 Mayıs 2007
2010 Yılında 199 Milyar Dolar Ciro
Türk Perakende Sektörünün Değişimi ve Ekonomi Üzerindeki Etkileri başlığı ile AMPD ve PricewaterhouseCoopers tarafından hazılanan rapora göre sektörün 2010 yılında 199 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor.
Araştırma yatırımlarının önemine inanan; bu anlayışla bilgi ve veri toplama-depolama çalışmalarına hız veren AMPD, perakende sektörünün, istihdam, eğitim, sosyal güvence ve gençlere uzmanlaşma alanlarında sunduğu fırsatların önemini ortaya çıkarmak üzere PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye ile birlikte hazırladığı raporda perakendenin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini araştırdı.

Enerji, eğitim ve sağlıktan sonra Türkiye’nin dördüncü büyük sektörü olan perakende günümüzde yaklaşık 2.500.000 kişiyi istihdam ediyor. Türkiye’nin 27,3 olan yaş ortalamasına sahip olan genç nüfusu ve perakende sektörünün 2006 yılında 137 milyar dolarlık bir ciroya ulaşması, sektörün ekonomi üzerinde varolan ve potansiyel etkilerinin bir göstergesi.

3,7 milyon metrekarelik satış alanına ulaşan perkakende sektörünün, 2010 yılında 199 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

AMPD ve PwC Türkiye’nin perakende sektörünün hafızasını oluşturmak ve gelecek dönemlere ışık tutmak amacı ile birlikte hazırladığı “Türk Perakende Sektörünün Değişimi ve Ekonomi Üzerindeki Etkileri” başlıklı rapor, potansiyel yatırımcılara, perakendecilere, düzenleyicilere ve diğer paydaşlara günümüze dek eksikliği hissedilen kapsamlı verileri sunarak, Türkiye'deki geleneksel ve modern perakendecilik sektörünün mevcut durumunu ve sektör hakkında geleceğe yönelik öngörüleri analiz ediyor. Yatırım ortamındaki son mevzuat değişiklikleri hakkında da bilgi sağlayan rapor, modern ve organize perakendecilik sektörünün ekonomik, sosyal ve kültürel altyapısını incelerken; yerel ve küresel oyuncular için yatırım firsatlarının da altını çiziyor.

Basın toplantısında bir konuşma yapan AMPD Yönetim Kurulu Başkanı Nuşin Oral, perakendenin, Türkiye ekonomisinin geleceğini şekillendirecek sektör olduğunu her fırsatta belirttiklerini, ancak bu söylemin kabul edilmesi için gerekli bilimsel göstergeler ve analizler olması gerektiğini iletti. Hazırlanan “Türk Perakende Sektörünün Değişimi ve Ekonomi Üzerindeki Etkileri” raporunun gerek kamuoyu gerek devlet, gerekse sektördeki tüm yöneticiler için bir referans çalışma olacağına inandıklarını belirten Nuşin Oral: “Bu rapordan elde ettiğimiz veri ve bilgilere dayanarak, Türkiye perakende sektörünün bir değişim sürecinde olduğunu ve gelenekselden organize perakendeye geçiş sürecinin hızlanmasının ekonomi üzerinde de etkilerini göstermeye başladığını gözlemliyoruz. Dolayısıyla çok rahatlıkla, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde dönüşümün motoru perakende sektörü olacak diyebiliriz.”

Raporun sunumunu yapan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan PwC Türkiye Perakendecilik ve Tüketiciye Yönelik Ürünler Sektörü Lideri Adnan Akan., “Perakende sektörü ekonomiyi çok farklı kollardan etkiliyor. Her yıl yaklaşık 750 bin kişinin işgücüne katıldığı Türkiye’de; perakende sektörü özellikle yüksek öğrenim göremeyen genç nüfus için geniş çapta iş olanağı sunuyor. Rapor perakende sektörünün tarımdan, ekonominin kayıt altına alınmasına; tedarikçiler ve KOBİ’lerden doğrudan uluslararası yatırımcılara kadar farklı alanlarda ekonomiye sağladığı katma değerini ortaya koyuyor.” dedi.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0425
EURO
6,7414
IMKB
80.549
ALTIN
247,967