Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
16 Temmuz 2007
Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Raporu
KMG Araştırma, Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Raporu'nu açıkladı. Rapora göre 2006 yılında hanelerin yüzde 36’sı hem fonksiyonel hem de diyet ürünler satın aldı.
Tüketici davranışlarını düzenli izleyen KMG Araştırma, Tüketici Panelleri ve Medya bölümü tarafından hazırlanan Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Raporu'nun sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de son yıllarda hızlı bir gelişim içerisinde olan fonksiyonel ve diyet ürünler pazarı gıda ve içecek kategorisindeki payını artırmaya devam ediyor.

Temel beslenmeye ek olarak sağlık faydaları getiren gıda olarak tanımlanan fonksiyonel gıda ürünleri piyasaya çıkan yeni ürünler ve yapılan kampanyalar sayesinde bilinirliğini artırıyor.

Diyet ürünler ise enerjisi azaltılmış ürün olarak ifade edilen ve yaz aylarının gelmesiyle başlayan sağlıklı yaşam konseptiyle tüketici sepetlerindeki paylarını yükseltiyorlar.

Türkiye’yi temsil eden 34 ilden seçilmiş 6 bin 200 haneden haftalık olarak düzenli toplanan satın alım verileriyle oluşturulan Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Raporu'na göre, fonksiyonel ürün pazarı 2006 yılında 2005 yılına göre harcama olarak yüzde 23 büyüyerek genel gıda ve içecek harcamalarının çok üzerinde bir büyüme gösterdi. Aynı dönemde fonksiyonel ürünlerin içinde yer aldığı gıda ve içecek harcamaları büyümesi yüzde 10.8 oranında gerçekleşti. Fonksiyonel ürünlerin toplam gıda ve içecek pazarından aldığı pay ise yüzde 1’e dayandı. 2006 yılında yapılan yaklaşık 28 milyar YTL değerindeki gıda ve içecek harcamasının 273 milyon YTL’sini fonksiyonel ürünler oluşturdu.

Diyet ürünlerde ise pazar yüzde 7.2 büyüyerek toplam gıda ve içecek büyümesinin altında bir gelişim gösterdi. Geçtiğimiz yıl her 100 haneden 40’ına diyet ürün girerken, diyet ürünler için toplam 75 milyon YTL harcadık.

Fonksiyonel ürün kategorisinde yoğurt, süt, meyve suyu ve margarinlerin payları artarken diyet ürünlerde en fazla payı beyaz et, peynir, süt ve margarin aldı.

KMG Araştırma Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman araştırmayla ilgili yaptığı değerlendirmede “Tüketici bilincinin artmasıyla birlikte hızla büyüyen fonksiyonel ve diyet ürünler pazarı yeni ürünlerin de piyasaya girmesiyle yüksek değer yaratan bir pazar olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilgiyle beraber pazarın büyümeye devam edeceği kuşkusuz. Yaz döneminin gelmesiyle beraber özellikle bayanların daha çok tüketimi artırması dikkat çekerken erkeklerin de bu ürünlere talebinin gittikçe arttığını gözlemliyoruz. Aynı zamanda sağlığına dikkat edenlerin katkısını da göz ardı etmememiz gerekiyor” dedi.


KMG Araştırma Hakkında

Değişik konularda uzman özel araştırmalardan, hane tüketim panellerine, dağıtım – merchandising ve satış ölçümlerinden medya araştırmalarına uzanan Türkiye’nin en geniş araştırma portföyüne ve 260 çalışanıyla en geniş araştırmacı kadrosuna sahip olan KMG Araştrma, yüksek kalitedeki verileri, çözüm odaklı analizleri ve aksiyon hedefli yorumları ile müşterilerinin pazar başarılarına açık ve vazgeçilmez katkı yapıyor.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -2/9 °C
İstanbul 3/9 °C
İzmir 4/14 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0428
EURO
6,5497
IMKB
80.549
ALTIN
308,039