Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
31 Temmuz 2007
SAP'den Perakende Sektör Araştırması
SAP’nin Economist Intelligence Unit’e (EIU) yaptırdığı Akıllı Ticaret: Eşsiz Bir Alışveriş Deneyimi Yaratmak başlıklı perakende araştırmasının sonuçları açıklandı.
Yazılım firması SAP’nin Economist Intelligence Unit’e (EIU) yaptırdığı araştırma; perakende sektöründeki firmaların, müşterilerini tanımaya, farklılaşmaya ve satışlarını artırmaya yönelik düşüncelerini ortaya koydu. Akıllı Ticaret: Eşsiz Bir Alışveriş Deneyimi Yaratmak isimli uluslararası araştırma, dünyanın farklı bölgelerinde çalışan 180 deneyimli perakende yöneticisiyle gerçekleştirildi.

SAP’nin yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre perakende şirketleri müşterilerini tanımlamak ve beklentilerini anlamak için yüzde 41 oranında mağaza kartları ile yapılan alışveriş kayıtlarını, yüzde 26 oranında müşteri ile yapılan anket ve görüşmeleri, yüzde 15 oranında ise promosyonel kampanya ve yarışma sonuçlarını takip ediyor. Araştırma katılımcılarının sadece yüzde 9’luk kısmı müşterileri tanımlamak ve beklentilerini anlamak için şikayet ve ürün iadelerini yeterli görüyor.

Gelecek üç yılın öncelikleri
Gelecek üç yıl için hangi teknolojilere yatırım yapacaklarına ilişkin soruya, perakende yöneticileri yüzde 42 oranında satış noktalarındaki müşteri bilgilerine erişimi geliştirmek yönünde cevap verdi. Satış noktalarında donanım yatırımları yapmak yüzde 39 oranında ikinci sırada yer aldı. İş ortaklarıyla online bağlantılar kurmayı sağlayacak teknoloji yatırımları ise yüzde 34 oranında tanımlanarak üçüncü sırada yer aldı.

Teknoloji yatırımı yapılan alanlar
Araştırmada yöneticilere geçen 12 aylık dönem içinde müşterilere farklı hizmetler sunmak için en fazla teknoloji yatırımı yaptıkları alanlar soruldu. Satış noktalarındaki donanımlara yapılan yatırım yüzde 38 ile ilk sırada yer aldı. Mağazalar ve merkez arasındaki bağlantıyı sağlayan yüksek hızlı ağlara yapılan yüzde 37 ile ikinci sırada yer aldı. Gerçek zamanlı envanteri online hale getirmek ise yüzde 34 ile üçüncü sırada yer aldı.

Müşteriyle canlı iletişim şart
SAP adına araştırmayı gerçekleştiren Economist Intelligence Unit yöneticilerinden Nigel Holloway, müşteri sadakatinin müşterilerin ilgi, değer ve ihtiyaçlarını karşılayan ürünlere ulaşmasıyla doğrudan ilgili olduğunu belirterek “Perakendeciler, müşteriyle yeni ve canlı iletişim kuracak yöntemler geliştirmelidir” dedi.

SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, araştırma sonuçlarıyla ilgili “Perakende sektöründe müşterilerin ne istediğini bilmek ve onlara istediklerini doğru zamanda, doğru fiyatla ve doğru yerde vermek büyük önem taşıyor. Araştırma sonuçlarından da gördüğümüz gibi, artık her geçen gün daha fazla perakendeci, müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını anlamak için geleneksel sistemlerden fazlasına ihtiyaçları olduğunu düşünmeye başlıyor. Perakende sektörü, endüstri standartlarına dayanan ölçeklenebilir ve gelecek güvencesi olan bir teknoloji platformuna ihtiyaç duyuyor. SAP perakende sektörüne özel yazılım çözümleri ile ihtiyaç duyulan teknoloji platformunu firmalara sunmaya çalışıyor” dedi.

Raporda yer alan diğer önemli bulgular şu şekilde sıralanıyor:

Perakendeciler müşteri bağlılığı için daha çok geleneksel yöntemleri tercih ediyor. Yöneticilerin yarıdan fazlası müşterilerin bağlılığını güçlendirmek için yüzde 63 oranında yeni ürünleri, yüzde 56 oranında yerel mağaza etkinliklerini ve yüzde 52 oranında özel müşteri indirimlerini tercih ediyor.

Satış artırma etkinliklerinde müşteri memnuniyeti temel esas: Perakende yöneticilerinin satış artırma çalışmalarındaki değerlendirme öncelikleri şu şekilde sıralanıyor: Yüzde 55 ile müşteri memnuniyeti, yüzde 52 ile müşteri devamlılığı ve yüzde 40 ile mağaza içinde her metrekareye düşen satışların artması.

Yöneticiler ağırlıklı olarak satış personelinin “müşteri deneyimine” güveniyor. Perakende sektörünün en az ücret ödenen kesimi, müşteri davranışlarını gözlemede en güvenilir kaynak olarak görülüyor. Yöneticiler yüzde 31 oranında, mağaza içindeki müşteri trafiğini ve müşteri görüşlerini; müşteri memnuniyetini gösteren önemli ipuçları olarak görüyor.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0456
EURO
6,7496
IMKB
80.549
ALTIN
247,956