Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
13 Ağustos 2007
Ipsos KMG'den Abur Cubur Ürünleri Raporu
Ipsos KMG tarafından hazırlanan Abur Cubur Raporu sonuçlarına göre 2006 yılında abur cubur harcamalarında yüzde 16.8 oranında artış gözlenirken en fazla parayı dondurmaya harcadık.
Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından abur cubur pazarındaki iç dinamikleri takip etmek amacıyla ikince kez gerçekleştirilen Abur Cubur Raporu’na göre 2006 yılında, abur cubur harcamalarında yüzde 16.8 oranında artış gözlendi.

Türkiye’yi temsil eden 34 ilden seçilmiş 6 bin 200 haneden haftalık olarak düzenli toplanan satın alım verileriyle oluşturulan Abur Cubur Raporu'na göre abur cubur ürünlerindeki harcama artışının sebebi hanelerin her bir alışverişte bu ürünler için daha fazla para harcaması oldu. 2005 yılında 2.43 milyar YTL (2 milyar 430 milyon YTL) olan abur cubur harcaması 2006’da 2.95 milyar YTL (2 milyar 950 milyon YTL) olarak gerçekleşti. Haneler 2006 yılında ortalama 71.6 kere abur cubur satın alırken hane başına abur cubur ürünleri için harcanan tutar son iki yılda 146.6 YTL’den 168.7 YTL’ye çıktı.

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman büyümesini sürdüren abur cabur sektörüyle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Her ay gerçekleştirdiğimiz hane tüketim paneli ile tüketici davranışlarını takip ederek oluşturduğumuz abur cubur raporunu ikinci kez yapıyoruz. Abur cubur pazarındaki yatırımların artması, yeni ürünlerin ortaya çıkması ile beraber izlemeye başladığımız bu sektör giderek gelişiyor. 2005 yılında 2.43 milyar YTL olan abur cubur harcaması 2006’da 2.95 milyar YTL olarak gerçekleşti. 2006 yılında dondurma lider olurken bisküviler pay kaybetti, çikolata ise en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Abur Cubur içerisinde en yüksek paya sahip olan bisküvi 1.8 puan pay kaybederken, dondurma ve çikolatalar en çok pay kazanan kategoriler oldu. Bisküvi, kraker, çikolata kaplamalar, sakızlar, aromalı süt ve meyveli yoğurtlar abur cubur harcamasından pay kaybeden kategoriler olarak görülüyor”.

Abur cubur satın alım davranışlarında sosyo ekonomik statü (SES) grupları kırılımında belirgin şekilde farklılaşma görülüyor. DE SES grubunun abur cubur harcama tutarı ortalamanın yüzde 16 altında kalırken, AB SES grubunun abur cubur ürünleri için Türkiye ortalamasına göre yüzde 27 daha fazla para harcadığı dikkat çekiyor. AB SES grubunun toplam abur cubur harcamasına olan katkısı ise yüzde 22 oranında gerçekleşti.

AB SES grubu, diğer gruplardan farklı olarak en çok dondurma için para harcadı. Çocuk yaş gruplarına göre nüfus payı yüzde 36.3 olan 7-12 yaş arası çocuk sahibi haneler toplam abur cubur harcamasının yüzde 43.5’ini gerçekleştirdi. Yüzde 33.3 paya sahip olan 0-6 yaş çocuklu haneler ise toplam harcamanın yüzde 40’ını gerçekleştirdi.

Bölge kırılımında abur cubur tüketiminde sosyo-ekonomik statü kırılımında olduğu gibi belirgin farklar göze çarpmıyor. Ancak Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi’ndeki hanelerin Türkiye ortalamasına kıyasla abur cubur ürünleri için daha az para harcadığı görülüyor. Marmara ve Ege Bölgesi’nde harcama miktarı ise ortalama üzerinde gerçekleşti.

2006 yılında dondurma lider olurken bisküviler pay kaybetti, çikolata ise en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0425
EURO
6,7414
IMKB
80.549
ALTIN
247,967