Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Ağustos 2007
Bira Pazarı 2007'de Canlandı
Ipsos KMG’nin hazırladığı Ev Dışı / Yerinde Tüketim Paneli’ne göre alkollü içecek pazarı 2007’nin ilk altı ayında yüzde 35 oranında büyüdü.
Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Bölümü tarafından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Adana’da gerçekleştirilen Ev Dışı/Yerinde Tüketim Paneli sonuçlarına göre toplam alkollü içecek pazarı 2007’nin ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında miktar bazında yüzde 35’lik büyüme gösterdi. 2006 yılında 2005 yılına göre yüzde 9’luk düşüş yaşanan pazarda, 2007 tüketimi 2005 seviyelerinin de üzerinde gerçekleşti. 2007’deki büyüme özellikle toplam alkollü içecek pazarında büyük bir paya sahip olan bira tüketiminin artmasından kaynaklandı. Toplam alkollü içecekler pazarının yüzde 82’sini oluşturan bira, 2007’nin ilk yarısında yüzde 37 oranında büyüyerek toplam alkollü içecek pazarı büyümesine öncülük etti. Bir diğer göze çarpan değişim ise votkada gözlendi. Votka yüzde 41 oranında büyerek alkollü içeceklerde en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Alkollü içeceklerde en büyük düşüş ise romda yaşandı. Rom tüketimi 2007 yılının ilk yarısında yüzde 34 oranında azaldı.

Eğlence mekanlarında bira tüketiyoruz...

Cafe ve pub, eğlence kanalları, otel ve restoranlarda sürdürülen panele göre bira tüketiminin eğlence kanallarında daha yoğun tüketildiği görülüyor. 2007 yılının ilk 6 ayında bira tüketiminin yarısı (yüzde 51) bu eğlence kanallarında gerçekleşti.

En çok birayı İstanbullular tüketti...

İl bazında karşılaştırma yapıldığında bira tüketiminde yüzde 60 ile İstanbul’un ilk sırada yer aldığı görülüyor. İstanbul’u, yüzde 20’ye yakın bir orana sahip olan İzmir ve yüzde 15 ile Ankara izledi.

Miller ve Carlsberg çıkışta...

Yerinde tüketim panelinde, bira tüketiminin yaklaşık yüzde 80’ini gerçekleştiren Efes Pilsen’in lider konumda olduğu göze çarpıyor. Gerek Efes Pilsen’in gerekse Tuborg’un büyümelerine karşılık bira tüketimine en fazla katkı yapan markalar sırasıyla Miller ve Carlsberg oldu.

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu yaptığı değerlendirmede, “2006 yılında ciddi düşüş yaşanan alkollü içecek pazarında 2007 yılı tüketiminde büyüme gerçekleşerek 2005 yılı seviyesine gelindi. Alkollü içecek pazarında önemli role sahip bira diğer kategorilere göre en fazla büyüyen grup olarak karşımıza çıkıyor. 2007’nin ilk yarısı bira pazarı için yeniliklerin ön planda olduğu bir dönem oldu. Vole, Gusta gibi yeni ürünlerin yanı sıra aromalı biraların da piyasaya çıkması ile yeni bir pazar yaratılmış oldu. Aromalı biraların toplam tüketimin henüz çok küçük bir kısmını oluşturmasına karşın yeni tatlarıyla tüketiciye değişik alternatifler sunduğu da bir gerçek. Önümüzdeki dönemlerde bira pazarının bu yeni kategori ile bir miktar büyüme sağlayabileceğini düşünüyoruz” dedi.

2007’de araştırmaya yeni iller eklendi

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Bölümü üç yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir’de yürüttüğü Ev Dışı/Yerinde Tüketim Panelini 2007 başında Adana ve Bursa illerinin de katılımı ile daha geniş kapsamlı hale getirdi. Özellikle yaz döneminde büyüme kaydedilen içecek kategorilerinde İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra önemli rol oynayan bu illerin panele katılmasından bira, rakı, şarap, votka, cin, tekila, konyak, likör ve viski kategorilerinden oluşan alkollü içecek tüketiminin ise yüzde 10’luk kesimini Adana ve Bursa illeri gerçekleştirdi.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0425
EURO
6,7414
IMKB
80.549
ALTIN
247,967