Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
21 Kasım 2007
Davranış Bilimleri Enstitüsü Perakende Sektörü Çözümleri
Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurumsal Gelişim Merkezi Yöneticisi Ayşegül Horozoğlu, Enstitünün perakende sektörüne yönelik çözümleri hakkında bilgi verdi.

Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) olarak terapi geleneğimizden gelen bir uzmanlığımız var. Bu da Değişim Yönetimi. Bu uzmanlığımızı bireyler için olduğu kadar, kurumlar için de kullanıyoruz. Değişim yönetimi çalışmalarımızın en üstünde yer alan ölçme ve değerlendirme konusu ise, şirketler için olmazsa olmazların başında geliyor. Ölçme-Değerlendirmenin esas amacı ise personel seçme ve yerleştirme süreçleri yanında, değerlendirme sonrası için bir müdahale ve değişim programının uygulanmasıdır. Bizler, bireysel değişimle beraber kurumsal değişimi sağlamak ve kurumları bir yere taşımak için değişim yönetiminin tüm süreçlerinde çalışıyoruz. Son dönemde focusumuzu ülkemizde ve dünyada çeşitli sorunlar yaşayan perakende sektöründeki insan kaynakları süreçlerinin değişimine odakladık.

Perakende Sektörü nitelikli elemana ihtiyaç duyuyor

İş (ve firma) için uygun kişilerin bulunması ve işe yerleştirilmesi, mevcut çalışanların elde tutulması gibi insan kaynakları departmanlarının varoluş nedenlerinden ikisi olarak niteleyebileceğimiz bu konular nitelikli işgücünün yaratılması, cezbedilmesi ve tutulabilmesini gerektirmektedir. Her şeyden önce perakende sektörü işgücü ihtiyacını ağırlıklı olarak alaylı personel ile karşılamak durumundadır. Son birkaç yıl içinde lise ve lisans düzeyinde açılan perakende ihtisas bölümleri dışında, sektörün sürekli artan “okullu” personel ihtiyacını yaratabilecek kaynaklar bulunmamaktadır. Alaylı personel ise, alternatif iş bulamadığı veya uzun süreli iş beklentisi olmadığı için beklenilen verimliliği ve sürekliliği sağlamaktan uzak kalmaktadır. Aslına bakarsanız, firmalar da maliyetlerini azaltma ve yönetilebilirliği artırma adına, personelin sorumluluklarını olabilecek en basit şekle indirgemeye ve sağlıklı bir bilgi işlem altyapısı ile desteklemeye çalışmaktadırlar. Bir örnek vermek gerekirse; artık kasa elemanları mağazanın sattığı tüm ürünlerin fiyatlarını bilmek zorunda değildir. Kısa bir eğitimden geçen herkes kasada çalışabilmektedir. İşte bu ve benzeri otomasyon çalışmaları da, firmaları daha az kalifiye ve dolayısı ile daha ucuz kaynak kullanmaya yöneltmektedir. Bunun sonucunda ise personel kendisini her an vazgeçilebilir bir konumda görmekte, firmalar ise özendirici kariyer politikaları izleme gereksinimini duymamaktadırlar.

Oysa bu bir yanılsamadan ibarettir ve değişime acilen ihtiyaç vardır. Perakende sektöründe yer alan firmaların, şu anda, kalifiye personele olan ihtiyacı daha önce hiç olmadığı kadar fazladır; yalnızca kalifikasyonun boyutu değişmiştir. Artık 35.000 ürünün fiyatlarını aklında tutabilecek kadar belleği sağlam bir eleman ihtiyaç değil ama, müşterisini tanıyabilecek, güleryüz ile adını seslenebilecek personele ihtiyaç vardır. Bu personeli bulmak da sektörün en önemli insan kaynakları konusu olmayı sürdürmektedir.

Perakende sektöründe işe alım ve kariyer süreçlerinde güvenilir değerlendirme araçlarına ihtiyaç olduğu bir gerçek. Biz de DBE olarak işin en başında özellikle işe alım aşamalarından başlayarak kullanılmak üzere Perakende Sektörü Yönetici Yetkinlikleri Değerlendirme Paketi geliştirdik. Perakende Paketimiz, sektör için çok önemli olan mağaza yönetici adaylarının potansiyellerini belirlemeye yönelik olması sebebiyle mağaza yöneticilik kademelerine aday olan tüm pozisyonlar için kullanılmaktadır. yani, mağaza bölüm şefliğinden mağaza müdürlüğüne kadar olan tüm pozisyonların işe alımlarında ve kurum içi kariyer kararlarında kullanılabilmektedir. Perakende sektöründe Yönetici Yetkinlikleri Değerlendirme Paketi'nin işe alım ve kariyer süreçlerinde çok etkili bir değerlendirme aracı olduğunu söylemek mümkün.

Davranış Bilimleri Enstitüsü Perakendecilik / Mağazacılık Yönetim Yetkinlikleri Değerlendirme Paketi

Perakendecilik sektöründe mağazacılık alanında çalışan, mağazada herhangi bir birimin yönetim sorumluluğuna sahip pozisyonlar için işe alım ve kariyer gelişimi süreçlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir test paketidir. Bu kapsama Bölüm/Reyon Şefi, Mağaza Müdür Yardımcısı ve Mağaza Müdürü gibi pozisyonlar girmektedir. Mağaza Temsilciliği verilmesi süreçlerinde de kullanılmaktadır. Değerlendirme sonuçları tek sayfalık bir profil raporunda yer almakta olup profilde Bölüm / Reyon Şefliği Uygunluk Potansiyeli ve Mağaza Müdür ya da Müdür Yardımcılığı Uygunluk Potansiyeli olmak üzere genel sonuç şeklinde verilmektedir. Potansiyel değerlendirmelerinde ilgili pozisyona yönelik kurumsal normlar kullanılmaktadır. Profil Raporunda ayrıca, bireyin aşağıda belirtilen tüm test ve envanterlerdeki sonuçları da kıyaslanabilir bir formatta yer almaktadır. Profil Raporuna ek olarak 16PF Select Kişilik Envanteri Raporu da verilmektedir.

Paket içerisinde yer alan test ve envanterler ile ilgili kısa bilgiye aşağıda yer verilmiştir:

Test/Envanter

Ölçtüğü Özellik

Perakendecilik Kavramları

Perakendecilik ve yönetsel prosedürlerle ilgili

bilgi düzeyi

Çalışan Bağlılığı Envanteri

Bireyin çalıştığı kuruma, üstlendiği

pozisyona ve yaptığı işe bağlılık

düzeyi

Perakende Satış Yöneticiliği Tutum Envanteri

Bireyin genel çalışma alışkanlıkları; çalışma

ortamına ve iş hayatına dair tercihleri

Sözel ve Sayısal Yetenek

Daha üst düzeydeki sözel ve sayısal bilişsel

yetenekler; kavrama, yorumlama, analiz,

sentez, değerlendirme ve eleştirel düşünme

gibi spesifik yeterlikler

Soyut Kavrama

Sözel ve sayısal veri gerektirmeyen pratik

bilişsel yetenek; görsel materyallere dikkat

etme, soyut ilişkileri algılama ve yorumlama

özellikleri

Detay Algılama

Çizimlerdeki detayları hemen algılamayı,

aralarındaki benzerlik ve farklılıkları hızlı bir

şekilde belirleme ve görsel algı yeteneği

16PF Select Kişilik Envanteri

Bireyin kişilik özelliklerinin, belirli bir işte etkin

performansa sahip olmak için önemli görülen

kişilik özelliklerine ne ölçüde uyduğu


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0456
EURO
6,7496
IMKB
80.549
ALTIN
247,956