Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
21 Kasım 2007
Yenibiriş'ten Perakende Sektörü Araştırması
Yenibiris.com’un Kasım ayında sonuçlanan araştırması ile hem perakende sektörünün istihdam haritası hem de iş arayanların beklentileri ortaya çıkarıldı.

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri


Türkiye’nin, bireylere ve kurumlara hizmet veren online iş başvuru sitesi Yenibiris.com, perakende sektöründe istihdam haritasının çıkarılması ve beklentilerin belirlenmesi amacıyla Kasım 2007’de sonuçlanan bir piyasa araştırması yaptırdı.

Araştırma hakkında açıklama yapan Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, araştırmanın özellikle çalışanların istihdam konusunda tercihleri ve perakende sektörüne bakışları hakkında ilginç veriler sunduğunu belirtti.

Araştırmaya beş bine yakın kişi katıldı

Selas Türkiye Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın işverenlere yönelik bölümü 209 katılımcı ile yüz-yüze görüşme ve Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi, iş arayanlara yönelik bölümü ise 4221 katılımcı ile Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi metoduyla gerçekleştirildi.

Çalışanlar Internet'i tercih ediyor

Yenibiris.com’un araştırmasına katılan 4221 kişinin %74’ü iş arama süresini ortalama 0-6 ay olarak bildiriyor. İş arayanların iş aramada tercih ettikleri yöntemin başında % 38 ile Internet bazlı iş başvuru siteleri geliyor. Bu sitelere başvurmalarının nedeni olarak, sitelerdeki ilan sayısının yüksek olmasını gösteriyorlar. En sık kullanılan iş başvuru sitesi olarak %53 oranla Yenibiris.com ilk sırada yer alıyor. Firmaların kendi sitelerine yapılan başvuru oranı ise %17.

Araştırmaya katılanların eğitim durumu bazında dağılımında lisans ve üstü eğitim alanlar toplamda %39. Halen çalışılan işyerinde geçirilen yıl kümülatifte %42 oranla 12 ay ve daha kısa. Araştırmaya göre katılımcıların %90’ı tam zamanlı (full-time) işlerde, %82’si özel sektörde çalışmayı tercih ediyor.

Halen çalışılan işyerinde sahip olunan pozisyon %30 oranla eleman ve %23 oranla orta düzey yönetici olarak ortaya konuyor. İş arayan katılımcıların en yüksek oranla pozisyonu eleman iken, iş değiştirmeyi düşünen katılımcıların pozisyonlarının aynı oranla orta düzey yönetici ve eleman olduğu görülüyor.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 9/20 °C
İstanbul 15/19 °C
İzmir 13/24 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,6580
EURO
6,4928
IMKB
80.549
ALTIN
222,559