Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Kasım 2007
Kariyer.net: Gençlerin Tercihi Perakende Sektörü
Perakende sektöründeki firmaların Kariyer.net’te verdiği iş ilanlarına başvuru yapanların yüzde 76’sını 30 yaş altı adaylar oluşturuyor.
Ülkemizde perakende sektörü hızla gelişirken, aynı zamanda gençler için de önemli kariyer fırsatları sunmaya devam ediyor. Perakende sektöründen firmaların Kariyer.net’te verdiği iş ilanlarına başvuranların yüzde 37’si 17-25, yüzde 39’u ise 25-30 yaş arası adaylardan oluşuyor. Başvuru yapanlar arasında 30 yaş üzerinde bulunanların oranı ise %24 seviyesinde kalıyor. Bu tabloya bakıldığında perakende sektörünün gençlerin ilgi odağı olduğunu ve bu alanda çalışmak isteyenler arasında 30 yaş altında bulunanların oranının %76’ya ulaştığını söylemek mümkün. Öte yandan perakende firmalarının verdiği ilanlara 2006’da toplam 1.126.900 başvuru yapılırken, 2007 yılının ilk 10 ayında bu sayı 2.000.000’a yaklaşmış bulunuyor.

Mağazacılık ve perakendecilik alanında son yıllarda önemli hareketlilik yaşanıyor. Özellikle de yerli ve yabancı perakendeci zincirlerin birbiri ardına faaliyete geçtiği, sık sık yeni mağaza ve alışveriş merkezlerinin açıldığı günümüzde, bu alandaki eleman ihtiyacı da maksimum seviyeye yükseliyor. Perakende sektörü gençlere sunduğu önemli kariyer fırsatlarıyla da dikkat çekiyor.

Kariyer.net’te yayınlanan ilanlara yapılan başvurulara baktığımızda en çok başvuru alan ilanların %38’lik oranla satış pozisyonu içerenler olduğunu görüyoruz. Perakende sektörü sunduğu hızlı yükselme fırsatı, firma tarafından sunulan eğitim olanakları ve kariyer planlama hizmetleri dolayısıyla gençlerin gözdesi konumunda bulunuyor. Perakende sektöründe iş arayanların %57’sini erkekler, %43’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Kariyer.net, perakende sektörünün eleman ihtiyacına sürekli çözüm üretiyor

Kariyer.net sunduğu yenilikçi hizmetlerle, perakende sektöründe çalışmak isteyen adaylar ile işverenleri bir araya getirme anlamında önemli bir rol üstlenmiş bulunuyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, perakende sektörü için özel olarak hayata geçirdikleri çalışmalarla bu alandaki firma ve adaylara odaklı hizmet sunduklarını belirtiyor: “Kariyer.net olarak tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların da doğru insan kaynağına en kısa yoldan ulaşmalarını internet ortamından sağlıyoruz. Sektörün ihtiyacının sadece üniversite mezunlarıyla değil, ilgili pozisyonlarda aranan niteliklere sahip olan lise mezunları ve özellikle de meslek lisesi mezunları ile çözülebileceğini biliyoruz. Sektörle ilgili fırsatları ve işverenlerin beklentilerini meslek lisesi ile meslek yüksekokullarına yaptığımız ziyaretlerle öğrencilere anlatıyoruz. Böylece gençlere perakende sektöründeki kariyer fırsatları konusunda bilgi aktarmaya gayret ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, perakende sektörünün bilinçli çalışanlara ihtiyacı var. Adayların perakende sektöründe özellikle satış işini geçici bir iş olarak değil, kariyer basamaklarını diğer sektörlere oranla daha hızlı tırmanmalarını sağlayacak önemli fırsat olarak görmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü bu meslek, tüm diğer mesleklerde olduğu gibi, hakkıyla yapıldığında hayat boyu severek üstlenilecek bir iş olarak algılamalı gençlerimiz tarafından. Ayrıca Kariyer.net’te perakende sektörü için özel bir sayfa oluşturduk ve işverenler ile adayları burada bir araya getiriyoruz. Şu anda sitemizde yayınlanan perakende sektörüne ait ilanlara her gün on binlerce başvuru yapılıyor. Sektörün gençlerden gördüğü ilginin artarak devam edeceğine inanıyoruz.”

Kariyer.net’ten perakendecilik sektörüne özel ilan sayfaları

Yoğun bir personel talebi içinde bulunan perakendecilik sektöründeki iş imkanlarına en kısa yoldan ulaşmak isteyen adaylar, Kariyer.net’in “Sektörel Sayfalar” menüsü altındaki “Perakende” başlığını kullanarak veya http://perakende.kariyer.net adresinden bu alandaki iş ilanlarını görüntüleyebiliyor. Bu sayfalarda aynı zamanda perakendecilik sektöründen haberler ve sektörün öncülerinin görüşleri de yer alıyor. Kısacası perakendecilik sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi Kariyer.net’in perakende sayfalarında bulunabiliyor. Böylece sektörde bulunan ya da bu alanda görev yapmak isteyenlere maksimum seviyede bilgi aktarımı gerçekleştirilerek, ülkemizdeki perakendecilerin çok daha nitelikli ve hizmet odaklı çalışanlarla buluşması sağlanıyor.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0425
EURO
6,7414
IMKB
80.549
ALTIN
247,967