Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
27 Kasım 2007
Perakende Sektörü Yatırımlarını Sürdürüyor
AMPD tarafından ilki eylül ayında açıklanan Perakende Endeksi'nin ekim ayı sonuçları açıklandı. Ekim ayında perakende sektöründe ciro rakamı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında arttı.

Perakende Sektöründe İstihdam Artışı Devam Ediyor


Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD), Araştırma şirketi Nielsen ile işbirliği içinde hayata geçirdiği ve ilk defa Eylül ayında açıklanan Perakende Endeksi'nin ekim ayı sonuçlarını açıkladı.

Perakende Endeksi'ne göre Ramazan ayının bir bölümünü ve Şeker Bayramı’nı kapsayan Ekim ayı, önceki üç aya göre nispi bir hız düşüşü olsa da, cirolarda artış kaydedildiği bir dönem olarak öne çıkmıştır. Bu durum, AMPD tarafından daha önce ifade edilen 2007 dördüncü çeyrek beklentisinin gerçekleşeceği yönünde güçlü bir eğilim sunmaktadır. Bu tespiti tekrarlamak gerekirse, Ramazan ayının bir bölümü, Ramazan Bayramı, Şeker ve Kurban Bayramları ve Yılbaşı gibi, geleneksel olarak tüketimin arttığı dönemlerin yer aldığı 2007 4. Çeyreği, perakende sektörü ve ülke ekonomisi tarafından bir büyüme dönemi olarak yaşanacaktır.

Endeks verilerine göre, Ekim ayında ciro rakamı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında artmıştır. “Artış hızında azalma” tespitine neden olan faktör, daha önceki üç ayın ciro artış hızlarının daha yüksek oluşundan ileri gelmektedir. Bu oranlar şöyledir:

Temmuz: % 12,3
Ağustos: % 14,7
Eylül: % 18
Ekim: % 7,7

Sektörün 2007 yılı ilk 10 aylık ciro büyümesi ise yüzde 11,2 olarak gerçekleşmiştir.

Bu veri, perakende sektöründe modern girişimlerin yer aldığı organize kesimin, toplam içindeki payını arttırmaya devam ettiğini de göstermektedir. Özellikle 2007’nin ikinci çeyreğinde toplam harcamalar düşerken; bir anlamda “toplam pasta daralırken”, organize kesimin hacmi genişlemiş, ağırlığı artmıştır

Açılan Mağaza Sayıları

Perakende sektörü, yatırım ve istihdama ağırlık veren genişleme trendini Ekim ayında da sürdürmüştür.

Mağaza sayıları artmakla birlikte, artış hızında bir düşüş olduğu da dikkat çekmektedir. Ekim ayında sektörde açılan mağaza sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azalmıştır.

Sektördeki toplam mağaza sayısı 2007 yılının ilk 10 ayında yüzde 18 artmıştır.

Toplam Hizmet Alanı

Mağaza sayısındaki artış hızında gözlenen düşüş, toplam hizmet alanı verisinde de kendini ortaya koymaktadır.

2007 yılının Ekim ayında hizmete giren yeni alan miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında düşmüştür.

Son verilerle birlikte, Ocak-Ekim 2007 döneminde sektörün toplam hizmet alanı yüzde 17,6 artmıştır. Hizmet alanındaki 12 aylık artış ise yüzde 20 olarak gerçekleşmiştir.

Organize perakende sektörünün yatırım hızı, ciro artışlarının da önündedir

Sektörde uzun süredir görülen ciro artışlarını aşan bir hızda büyüme eğilimi, 2007 Ekimi’nde de sürmüştür.

Eylül ayında yükseliş kaydeden Toplam çalışan sayısı başına ciro rakamı, Ekim’de tekrar düşüş yaşamıştır; ancak Ekim seviyesi, Ağustos ve Temmuz seviyelerinin üzerindedir.

Ocak 2006-Ekim 2007 dönemini kapsayan 22 aylık periyoda bakıldığında ise, istihdam artışının genel olarak ciro artışlarının önünde olma eğilimi sürmektedir. Bu durum, sektöre yapılan yatırımların dar, ciro hedefli ve kısa vadeli olmadığını; uzun vadeli ve sağlıklı yatırımlar olduğuna işaret etmektedir.
Bu veriler, organize perakende sektörünün 2007 yılının üçüncü çeyreğinin ardından da, geniş çaplı yatırım eğilimini sürdürdüğünü göstermektedir. Ramazan ayını kapsayan Eylül ayı, talep açısından bir düzelme dönemi olarak yaşanmıştır; ancak Ekim’de yaşanan ciro düşüşü, henüz kalıcı bir talep artışının uzağında olduğumuzu göstermektedir. Nitekim bu durum, Eylül ve Ekim aylarında düşük çıkan tüketici güven endeksleriyle de teyit edilmiştir.
Organize perakendenin böylesi bir dönemi yatırım dönemi olarak seçmesi, sektörün kısa vadeli ve riskli kârları değil, uzun vadeli ve istihdam yaratan yatırımları tercih ettiğinin göstergesidir. Yatırımlardaki canlılık eğilimi bu açıdan da değerli ve önemlidir.

Organize perakende sektörü, kayıtlı yapısını taviz vermeksizin korumaktadır

Perakende sektörünün öncü kolu konumundaki organize perakende sektörü, kayıtlı yapısını, tüm diğer dönemlerde olduğu gibi 2007 Ekim’inde de korumuştur.

2007 Ekim ayında verilen fiş sayısı, bir önceki yılın aynı ayına yüzde 13 artmıştır. Ocak-Ekim 2007 döneminde sektörde verilen fiş sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artmıştır.

Bu tablo, sektörün vergi konusundaki duyarlılığının sürdüğünün açık göstergesidir. Diğer bir deyişle, ciro artışlarıyla oranlı olarak fiş sayısı da değişim göstermektedir. Organize perakende, böyle kayıt içine geçişte ana kaldıraç rolünü üstlenebileceğini göstermiştir.

 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0425
EURO
6,7414
IMKB
80.549
ALTIN
247,967