Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
03 Aralık 2007
Hazır Giyim Harcamalarındaki Düşüş Eğilimi Sürüyor
Ipsos KMG tarafından yılda iki kez gerçekleştirilen Türkiye Hazır Giyim Tüketim Endeksi sonuçları açıklandı.
Ipsos KMG, Perakende Ölçüm ve Araştırmalar Bölümü tarafından altı aylık dönemler itibariyle yılda iki kez gerçekleştirilen Türkiye Hazır Giyim Tüketim Endeksi raporuna göre, hazır giyim harcamaları bir önceki yaz dönemine göre YTL bazında yüzde 5.3 düşüş gösterdi.

Ipsos KMG, Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu yaptığı değerlendirmede: “2007 Şubat ve Ağustos dönemlerini içeren 2007 yaz dönemi hazır giyim alışverişleri 6.4 milyar YTL’lik değeri ile bir önceki yaza göre yüzde 5.3 oranında düşüş gösterdi. 2006-2007 kış öneminde mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen sıcakla beraber beklenen yüksek ciroları elde edemeyen hazır giyim sektörü 2007 yaz döneminde de düşüş yaşadı. Kış dönemlerinden yaz dönemlerine mevsimsellikten doğan düşüşün yanı sıra 2006 yazına göre gerçekleşen düşüş hazır giyim sektörü açısından kaygı verici. Alışveriş değerinin beklenen seviyede gerçekleşmemesinde orta sosyo-ekonomik statü (SES) olarak tanımladığımız C1 ve C2 SES grubuna dahil tüketici kitlesinin alışverişlerini azaltması, bir neden olarak gösterilebilir” dedi.

C1 ve C2 SES grubunun alışverişlerini azaltması pazarı daralttı

2007 yaz dönemi hazır giyim ürünleri alışveriş payı yüzde 40.5 olan C1 ve C2 sosyo-ekonomik statü (SES) grubu beklenenin altında bir alışveriş değeri yarattı. Alışveriş değerinin beklenen seviyede gerçekleşmemesinde orta SES grubu olarak tanımlanan C1 ve C2 SES grubuna dahil tüketici kitlesinin alışverişlerini azaltması bir neden olarak gösterilebilir. AB SES grubunun ise önceki dönemlere benzer yüksek alımı gerçekleştirmesi, nüfusumuzda yaklaşık olarak yüzde 17’lik payı bulunan AB SES grubunun, yüzde 34,2’lik alışveriş payına sahip olması bu kitleyi öncelikli hedef kitle konumuna getiriyor.

Gençler alışverişe devam ediyor…

28 yaş üzeri kadın tüketiciler hazır giyim alışverişlerinde önemli bir yer tutuyor. Nüfus içerisinde yüzde 22’lik bir paya sahip olmalarına karşılık hazır giyim alışverişlerinin üçte birini gerçekleştiriyorlar. Yaz dönemi hazır giyim alışveriş değerinin düşmesinde bu kitlenin alışveriş payını düşürmesi de bir neden olarak gösterilebilir (yüzde 2). Her ne kadar nüfus içindeki payı benzer olsa da 28 yaş üzeri erkekler hazır giyim alışverişlerinin beşte birini gerçekleştiriyorlar. Bu yaz dönemi erkekler de alışverişlerini yüzde 3 oranında düşürdü. Bu iki kitlenin aksine 14 yaş altındaki alışverişlerdeki artışla toplam pazar çok büyük bir düşüş veya yükselme göstermedi. Diğer bir deyişle ebeveynler alışverişlerini bir miktar düşürürken gençler artırdı ve pazar büyük bir değişim göstermeden dengelendi.

Marmara Bölgesi hazır giyim pazarında çok etkili…

Ülke nüfusunun dörtte birini oluşturan Marmara Bölgesi İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi büyük nüfus ve görece diğer bölgelere nazaran harcanabilir gelire sahip iller nedeniyle hazır giyim de önemli bir yer tutuyor. Ancak Marmara Bölgesi’nde hazır giyim alışverişlerinde düzenli bir düşüş görülüyor. Buna karşılık İç Anadolu Bölgesi alışverişlerinde artış sürüyor. Ancak toplam alışverişlerde yüzde 33’lük bir payı bulunan Marmara Bölgesi’ndeki bu düşüş diğer bölgelerdeki artışla karşılanabilecek bir seviyede değil. Marmara Bölgesi’nde en önemli alışveriş değeri İstanbul’da yaratılıyor. Toplam Türkiye alışverişlerinin beşte biri İstanbul’da gerçekleşiyor. Nüfustan yaklaşık yedide bir pay alan İstanbul tüketimin yüzde 20’sini gerçekleştiriyor. İç Anadolu Bölgesi değerinin yükselmesinde rol oynayan Ankara ise nüfustan yüzde 6’lık pay alıp yüzde 10’luk bir tüketime sahip.

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 13/28 °C
İstanbul 18/28 °C
İzmir 17/29 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0456
EURO
6,7496
IMKB
80.549
ALTIN
247,956